Jak naprawić sytuację będzińskiego szpitala?

2016-02-05

4 lutego o godz. 16.00 w Urzędzie Miejskim w Będzinie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Celem zwołania posiedzenia było podjęcie kolejnej próby odwiedzenia Starosty Będzińskiego Arkadiusza Watoły od próby likwidacji oddziałów szpitala w Będzinie.

Przede wszystkim osiągnęliśmy gigantyczny sukces bo do momentu jak była zwoływana nadzwyczajna sesja, czyli do poprzedniej środy, nie mogliśmy się doprosić żeby dostać jakikolwiek plan, program. Po tym jak zaprosiliśmy Pana starostę na sesję program się znalazł.

-komentuje Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Na początku sesji głos w sprawie szpitala zabrał starosta będziński, który mówił o ewentualnych korzyściach przeniesienia oddziałów będzińskiego szpitala do Czeladzi.

Szczegóły dotyczące wszystkich elementów programu naprawczego przedstawił członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Marek Mrozowski. W zaprezentowanym na sesji programie znalazło się pięć różnych watiantów.

Dla mnie jest to troszeczkę dziwne, bo gdy przygotowuje się program, to przygotowuje się program wskazujący krok po kroku co powinniśmy robić, tu mamy pokazane pięć dróg, które niestety nie idą równolegle do siebie. Niektóre idą całkowicie w przeciwnych kierunkach. Ten pomysł, że będziemy prywatyzować szpital i na początku będzie on w 100% własnością powiatu, ale być może jeżeli jakaś ustawa się zmieni i tak dalej … to nie jest odpowiedź satysfakcjonująca.

-ocena Łukasz Komoniewski.

Na sesji nadzwyczajnej pojawili się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy likwidacji będzińskiego szpitala.

Dzisiaj myślałam, że dowiem się i przekaże moim ludziom w mieście i w terenie coś dobrego. A tu widzę transparenty. Mam jedną prośbę, dobrze by było, że jak się coś robi dla miasta trzeba najpierw porozmawiać ze społeczeństwem.

- mówi Grażyna Stojek, przewodnicząca Oddziału Rejonowego Będzin Związku Emerytów i Rencistów.

Pod protestem w sprawie likwidacji szpitala podpisało się już 10 tysięcy osób. To pokazuje jak ważną sprawą dla społeczności lokalnej są losy szpitala. Wciąż brakuje jednak rozmów i konsultacji, dzięki który mieszkańcy mogliby dokładnie zapoznać się z planami reorganizacji.

Brak jakiejkolwiek rozmowy powoduje właśnie tego typu sytuacje. Nie chcę już przywoływać tak jak podczas sesji teatru, dwóch szkół, na temat których uchwały zostały wniesione dzisiaj z ręki, czy tematu szpitala gdzie dowiedzieliśmy się na początku grudnia z uchwały Rady Społecznej Szpitala, że nagle ma być jakieś przeniesienie szpitala. Tak naprawdę dla nas, dla szpitala w Będzinie to jest likwidacja. Bardzo chcę podziękować za głos Pani Grażyny Stojek, która kierując słowa do Pana starosty powiedziała „a gdzie w tym wszystkim jest człowiek?”,

- tłumaczy Krzysztof Dudziński, przewodniczący Rady Miejskiej Będzina.

Zła sytuacja w polskiej służbie zdrowia widoczna jest w całym kraju. Szpital to jednak miejsce, które w pierwszej kolejności ma ratować życie i leczyć chorych, a nie przynosić zyski.

Czy nam się to podoba, czy nie w naszym kraju służba zdrowia nie funkcjonuje dobrze i nikt nikogo tutaj nie próbował przekonać, że mamy lekarstwo na całe zło. Ale nie może też być takiej sytuacji, że pod płaszczykiem reorganizacji tak naprawdę zepsujemy wszystko jeszcze bardziej. Brak jest jakichkolwiek analiz, tzn. możne i one są, ale do dziś ich nie otrzymaliśmy, niektóre osoby powołują się na te czy na inne rzeczy, tak na prawdę nie mówiąc żadnych konkretów. Ja wiem jedną rzecz, żeby przenieść te oddziały według tego planu, który został zaproponowany przez władze powiatu będzińskiego lekką ręka potrzebne jest ponad 1.3 mln złotych. Przejrzałem dzisiaj budżet powiatu, dzisiaj była nadzwyczajna sesja rady powiatu, ta kwota nie została nigdzie wprowadzona.

-analizuje prezydent Będzina.

Choć wiele osób myślało, że podczas sesji wątpliwości które trapią część mieszkańców będzina zostaną rozwiane to tak się nie stało. Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Decyzja w sprawie będzińskie szpitala ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress