Bezpieczne Ferie w ramach Projektu „ Reaguj-nie panikuj”

2016-02-05

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi w Województwie Śląskim, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu, dnia 03.02.2016r., został zrealizowany program Bezpieczne Ferie w ramach Projektu „ Reaguj-nie panikuj”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Uczestnikami projektu byli uczniowie sosnowieckich gimnazjów oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Głównym celem realizowanego projektu było działanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w trakcie wypoczynku poprzez: wyeliminowanie lub ograniczenie nieszczęśliwych wypadków, jakim ulegają dzieci i młodzież: zabawy na dzikich lodowiskach, wypadki i kolizje z udziałem dzieci  i młodzieży, jeżdżących na sankach, łyżwach, nartach, bawiących się na drogach i osiedlowych ulicach; utrzymanie bezpieczeństwa i porządku w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych oraz na szlakach komunikacyjnych; uświadomienie młodzieży zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych; kształtowanie myślenia przyczynowo -skutkowego; rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem; organizowanie wypoczynku w mieście – przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii i dopalaczom.

Założeniem projektu było przeprowadzenie działań profilaktycznych z młodzieżą w celu unikania zagrożeń i niebezpieczeństw w trakcie wypoczynku zimowego, współdziałanie z samorządem lokalnym w kwestii zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w mieście ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, nawiązanie współpracy z podmiotami współuczestniczącymi w realizacji projektu, czyli:

  • Urząd Miasta Sosnowiec;
  • Państwowa Straż Pożarna;
  • Policja;
  • WOPR;
  • GOPR grupa Beskidzka;
  • MOSIR;
  • Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa.

Program imprezy obejmował następujące działania:

Państwowa Straż Pożarna, na boisku Szkoły, zorganizowała pokaz cięcia samochodu połączony z podstawami ratownictwa technicznego w wypadkach drogowych.
WOPR zaprezentował zasady ratownictwa na lodzie i udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wyniku załamania się pokrywy lodowej oraz pokaz ćwiczeń ratowniczych z psami.

GOPR przeprowadził ćwiczenia z ewakuacji z użyciem technik linowych, pokaz transportu osoby ratowanej, prezentację sprzętu ratowniczego wykorzystywanego w górach. Zostały omówione zasady zachowania podczas zagrożenia lawiną.

Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa zorganizowało zajęcia praktyczne w grupach dotyczące zagrożenia w czasie ferii – udzielenie pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń, złamań i bezdechu z wykorzystaniem AED. Zaprezentowany został sprzęt ratowniczy Pogotowia Ratunkowego.

Policja przeprowadziła prelekcję dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa, obowiązujących podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych oraz spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

Przedstawiona została oferta wypoczynku w mieście w czasie ferii przez MOSIR Sosnowiec.
Wydarzenie koordynowała grupa ratownicza, którą stanowią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Informację nadesłała Iwona Milcarz – nauczyciel matematyki w II LO im. E.Plater w Sosnowcu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress