Dąbrowski oddział wewnętrzny do zamknięcia

2016-02-01

Jeszcze przed weekendem w mediach pojawiła się informacja o problemach w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Z placówki odchodzą lekarze, a pacjenci nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę.

Z dniem pierwszego lutego w dąbrowskim szpitalu zawieszona została działalność Oddziału Wewnętrznego oraz częściowo szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeszcze przed weekendem władze szpitala nie chciały komentować sprawy. Dziś na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pojawiło się oficjalne oświadczenie pełniącego od 9 lat obowiązki dyrektora Zbigniewa Grzywnowicza.

Oświadczenie

W związku z nagłą sytuacją związaną z niemożliwością obsadzenia dyżurów lekarskich na Oddziale Chorób Wewnętrznych – Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej zmuszone zostało do czasowego zawieszenia działalności Oddziału – do momentu uzupełnienia obsady kadrowej. ZCO mimo licznych starań stanęło w obliczu trudnego problemu jakim w skali kraju jest niedobór specjalistycznej kadry lekarskiej, szczególnie w zakresie chorób wewnętrznych. Efektem tych braków są wielomiesięczne kolejki do specjalistów jak i coraz częściej czasowo zawieszane oddziały w wielu szpitalach w Polsce.

ZCO informuje i zapewnia wszystkich Pacjentów i ich bliskich, że:

1. Do czasu uzupełnienia braków kadrowych wszyscy Pacjenci wymagający opieki medycznej będą mieli ją zapewnioną.

2. Pacjenci przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy będą kierowani na konkretne oddziały (kardiologii, nefrologii, diabetologii, ortopedii), gdzie zostanie im zapewniona odpowiednia do potrzeb opieka medyczna.

3. Obecnie przebywający na Oddziale Wewnętrznym Pacjenci mają zabezpieczoną opiekę. Część zgodnie z przebiegiem procesu leczenia zostanie we właściwym czasie wypisana do domu, a osoby wymagające dalszej hospitalizacji zostaną objęte opieką przez odpowiedni do zdiagnozowanych potrzeb inny Oddział ZCO.

4. W ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zagwarantowana jest stałą i ciągła opieka dyżurujących specjalistów.

5. O sprawie, zgodnie z obowiązującą w takich sytuacjach procedurą, zostały poinformowane wszystkie właściwe służby i placówki, by nowi pacjenci internistyczni kierowani byli do innych placówek służby zdrowia.

6. ZCO prowadzi aktywne rozmowy w celu uzupełnienia kadry Oddziału Wewnętrznego.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele Izb Lekarskich ostrzegają, że co roku z Polski wyjeżdża 25% absolwentów studiów medycznych.

Ponadto, jak niedawno w Polskie Radio (lipiec 2015 r.) informował dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach – województwo śląskie, jak wiele innych, staje przed obliczem braku lekarzy specjalistów. Sprawę utrudnia fakt, że wielu aktywnych lekarzy to osoby w coraz starszym wieku. W gronie ginekologów i położników aż 73,5 proc. to osoby powyżej 50. roku życia. W chirurgii prawie 60 proc. to lekarze powyżej 50. roku życia. W internie prawie 50 proc. lekarzy to osoby powyżej 50. roku życia, a pediatrii to prawie 73 proc. Wiek lekarzy wpływa też na ich aktywność zawodową i zmniejsza liczbę specjalistów podejmujących zatrudnienie w kilku placówkach.

-czytamy w oświadczeniu dyrekcji szpitala.

Cała sytuacja najbardziej odbije się na chorych. Od dziś w dąbrowskim szpitalu pomoc uzyskają tylko ci pacjenci, którym będzie można pomóc w ramach innych oddziałów funkcjonujących w szpitalu. Jeśli jednak schorzenia chorych okażą się poważniejsze, pacjenci będą transportowani do innych placówek w regionie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress