Kibice MKS-u poszli za głosem serca

2016-02-16

Wiele osób z kręgów naszych rodzin czy przyjaciół nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą lekceważenie „głosu własnego serca”. W przeddzień Walentynek, podczas meczu z Rosą Radom, MKS Dąbrowa Górnicza wspólnie z Kardio.CLINIC – Poradnie Specjalistyczne zorganizował akcję „Serce (NIE!) do kosza”, skierowaną do swoich kibiców. Miała ona na celu uświadomienie fanom zagrożeń związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Fot: Adrianna Antas /MKS Dąbrowa Górnicza

Dąbrowski klub troszczy się o zdrowie kibiców, dlatego po wejściu do Hali Centrum wszyscy zainteresowani dostali możliwość przeprowadzenia ekspresowego badania. Lekarz po otrzymaniu kilku szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia oraz trybu życia rozmówcy, z wykorzystaniem specjalnego programu komputerowego obliczał ryzyko wystąpienia chorób najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie. Aby wiedza utkwiła w głowie, do wyników dołączano materiały profilaktyczno-edukacyjne.

- Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony kibiców. Co cieszy jeszcze bardziej, często podchodziły do nas całe rodziny - mówił kardiolog Przemysław Żurek, który koordynował akcję. - Zainteresowani oceną ryzyka byli zarówno dwudziestolatkowie, jak również seniorzy po siedemdziesiątym roku życia - dodał.

Pamiętaj – wiek jest bez znaczenia!

- Problemy z sercem mogą kojarzyć się nam z seniorami. Nic bardziej mylnego! Niestety odsetek młodych osób z nadciśnieniem tętniczym wzrasta i jest związany z tzw. niezdrowym stylem życia, a w szczególności z otyłością, małą aktywnością fizyczną, paleniem tytoniu i stresem - kontynuuje.

- Choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się „podstępnie” przez całe życie. Często bezobjawowo, by nagle „uderzyć”, na przykład w postaci zawału serca bądź udaru mózgu - mówi dalej doktor Żurek.

Z tego powodu kluczowe jest szybkie wykrycie objawów i zastosowanie środków zapobiegających rozwojowi choroby. - Każdy wie, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, ale najpierw musimy być świadomi zagrożenia! Zdrowe serca kibiców leżą nam szczególnie na sercu, bo przecież kibicowanie dostarcza tylu emocji - kończy.

Autor Michał Kajzerek. Informację nadesłała Damian Juszczyk z MKS Dąbrowa Górnicza.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress