Koncert fortepianowy

2016-02-26

Już pierwszego marca w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się koncert fortepianowy. Muzyczna uczta dla fanów brzemienia tego niezwykłego instrumentu rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety na koncert będą kosztować 10 zł.

Struny fortepianu zapłoną pod palcami włoskiego mistrza – Maurizio Morettiego oraz utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej pianistki z Dąbrowy Górniczej – Anny Hajduk. Niezwykły koncert gwarantujący lokalnej publiczności niezapomniane chwile z muzyką klasyczną. Wśród marmurowych ścian Pałacu Kultury Zagłębiarozbrzmiewać będzie twórczość takich geniuszy jak: Chopin, Schumann i Piazzola. Brzmienia, które pobudzą zmysły i ukoją duszę.

Program koncertu

Część I

Maurizio Moretti Solo w utworach:

  • R. Schumann (Arabeska op. 18);
  • F. Chopin (Nokturn op. pośm. c-moll, Nokturn op.pośm. cis-moll, Mazurki op. 67 nr 2-3-4, Mazurek op.17 n. 4);
  • F. Liszt (Dolina Obermanna);
  • B. Bartok (Allegro Barbaro).

Część II

Maurizio Moretti i Anna Hajduk w repertuarze:

  • C. Debussy (Petite Suite);
  • E. Grieg (Suita Peer Gynt:  1.Poranek – 2.Śmierć Azy – 3.Taniec Anitry – 4.W grocie króla gór);
  • A. Piazzolla (Oblivion)

Maurizio Moretti: uczeń słynnego Aldo Ciccolini, który pisał o nim: „Niezwykła rytmiczna witalność, wrodzony dar leczenia dźwiękiem i świetne zdolności techniczne – to to, co charakteryzuje jego grę na fortepianie. Z całą pewnością jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych przedstawicieli włoskiego fortepianu.” W ciągu dwóch dekad swojej kariery grał w najsłynniejszych salach koncertowych świata m.in.: Berlinie, Wiedniu, Tokio, Moskwie, Pekinie i Paryżu. Regularnie gra z największymi orkiestrami sceny klasycznej. Obecnie profesor na Schola Cantorum w Paryżu, gdzie udziela kursów mistrzowskich fortepianu. Jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Cagliari, Ente Musicale di Nuoro i Międzynarodowej Akademii Pianistycznej we Włoszech. Wydał płyty z własnym wykonaniem utworów Mozarta, Liszta i Wagnera przy współpracy z prestiżową wytwórnią Decca London. Po jednym z koncertów Washington Post opisał Maurizio Morettiego słowami:„Prawdziwy poeta fortepianu… magiczne brzmienie Morettiego przemienia recital w niezaponiane przeżycie”.

Źródło: Pałac Kultury Zagłębia

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress