„Nie likwidujcie tej szkoły”

2016-02-02

„Nie poddamy się i będziemy walczyć” – tak rodzice dzieci niepełnosprawnych uczęszczających na co dzień do Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi komentują doniesienia na temat zamiaru rozwiązania placówki.

My jako rodzice jesteśmy bardzo zaskoczeni tą decyzją. Myślę, że jest to decyzja nieprzemyślana, nie brane są pod uwagę koszty jakie dzieci poniosą, to że zmiana placówki jest dla nich bardzo niekorzystna, powoduje wzrost zachowań negatywnych. Liczyły się tutaj chyba przede wszystkim finanse i nikt nie bierze pod uwagę, że ta placówka zapewnia dzieciom bezpieczeństwo.

- komentuje Małgorzata Szymiec, mama ucznia Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi.

Pierwsze sygnały mówiące o zamiarze likwidacji placówek wchodzących w skład Zespołu Specjalnych w Czeladzi pojawiły się 18 stycznia. W poniedziałek 1.02 w jadalni znajdującej się w szkole zorganizowane zostało spotkanie z rodzicami w tej sprawie. Opiekunowie dzieci nie kryli swojego oburzenia.

Radni Powiatu Będzińskiego o dalszym losie placówki mają zadecydować w najbliższy czwartek.

Mamy nadzieje, że radni przemyślą najpierw, sprawdzą dokładnie wszelkiego rodzaju informacje nim podejmą jakąkolwiek decyzję. Walczyć będziemy do końca, jak było widać na spotkaniu było wiele osób, wiele osób też nas wspiera. Zaskoczył nas swoją obecnością burmistrz Czeladzi.

- wyjaśnia Dorota Piekut, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. 

Władze Czeladzi zobowiązały się do podjęcia wszelkich działań w obronie szkoły. Walczący o placówce rodzice mają oparcie zarówno w radnych gminy, jak i samym burmistrzu.

Po tych wszystkich informacjach, które do mnie dotarły, że planowana jest likwidacja szkoły i tworzenie jakiegoś centrum, że to wszystko to twór, który jeszcze jest nieprzygotowany, rodzice mają bardzo małą wiedzę jaka przyszłość by ich czekała, w tej sytuacji uważam, że jakakolwiek likwidacja nie powinna wchodzić w rachubę.

-mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Zdaniem Starostwa Powiatowego istnieje wiele argumentów przemawiających za wstępnym projektem likwidacji czeladzkiej szkoły i przeniesieniem jej uczniów do szkoły specjalnej w Będzinie.

Baza jeśli chodzi o nauczenie specjalne w Będzinie jest o wiele lepsza. Druga sprawa jest taka, że wiele tych uczniów dojeżdża też z innych miejscowości niż Czeladź, wszyscy uczniowie są dowożeni więc nie stanowi dla nich to żadnego problemu. Tutaj baza rehabilitacyjna też jest na wyższym poziomie, z Unii Europejskiej są już przyznane pewne środki na rozwój.

-tłumaczy Marek Kopczacki, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Kolejnym argumentem podnoszonym przez władze powiatu będzińskiego jest liczba uczniów kształcących się w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi.

Jest mała ilość tych uczniów, jest ich około 50. Niektórzy z tym rokiem kończą edukację. W tym momencie Ci uczniowie muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Nieprawdą jest do końca, że uczniowie przy mało liczebnych klasach lepiej się rozwijają. Są uczniowie, którzy są niesprawni intelektualnie, którzy muszą się socjalizować i muszą być w lepszych warunkach, muszą mieć więcej rówieśników.

-dodaje Marek Kopczacki.

Takie wyjaśnienia nie przekonują jednak rodziców uczących się w Czeladzi dzieci, w tym temacie ich zdanie jest zupełnie inne.

My te dzieci mamy tutaj dlatego, że jest kameralność, nasze dzieci w tej szkole nie są anonimowe. Tutaj nasze dzieci mają naprawdę szansę tego rozwoju i czują się bezpieczne.

- odpowiada Dorota Piekut.

Działania podjęte przez rodziców i przyjaciół czeladzkiej szkoły najprawdopodobniej przyniosły oczekiwany efekt.

Mam najnowszą wiadomość, która jest newsem, że Pan wicestarosta Robert Szpinda postanowił wycofać z projektu najbliższej sesji ten punkt.

-przekazuje Zbigniew Szaleniec.

Chodzi o punkt dotyczący zamiaru likwidacji placówki. Jeśli Pan Robert Szpinda dotrzyma słowa rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi w końcu odetchną z ulgą, a ich dzieci wciąż będą mogły chodzić do szkoły, w której tak świetnie się czują.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress