Nowe banknoty 200 zł

2016-02-09

Już w piątek 12 lutego do obiegu trafią nowe banknoty o nominale 200 złotych. Sprawdźcie jakie zabezpieczenia pojawią się na nowych banknotach i nie dajcie się oszukać.

Fot: Narodowy Bank Polski

Banknoty o niższych nominałach ze zmienionymi zabezpieczeniami pojawiają się w naszych portfelach od kwietnia 2014 r. Jak informuje Narodowy Bank Polski stanowią one już ponad 30 proc. wszystkich banknotów o nominałach 50 i 100 złotych i prawie 60 proc. niższych nominałów.

Powoli dobiega końca modernizacja banknotów obiegowych przeprowadzana przez NPB, wciąż kontynuowane są prace nad banknotem o nominale 500 zł, który ma trafić do obiegu najwcześniej w 2017 r.

Projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie zmienił się, zastosowanie nowych zabezpieczeń spowodowało jednak to, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji są wyraźnie widoczne.

Na nowym banknocie umieszczono m.in. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Fragmenty nitki płynnie zmieniają kolor ze złotego na zielony, a znajdujący się na niej wzór szachownicy porusza się w obu płaszczyznach. Na przedniej stronie banknotu znalazł się także ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony (tzw. królewski symbol), a na tylnej – złoty opalizujący ornament. Tak jak w przypadku niższych nominałów wzbogacono znak wodny: podczas oglądania pod światło oprócz wizerunku władcy widoczne jest także oznaczenie nominału. Zmieniono również znak recto-verso i obecnie elementy nadrukowane po obu stronach banknotu składają się w wizerunek korony w owalu dopiero oglądane pod światło. Lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana, dzięki czemu banknot wydaje się nieco jaśniejszy, a znak wodny jest lepiej widoczny.

Wprowadzono także dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Pierwsze z nich to 10 ukośnych pasków umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi banknotu. Taką samą technologię zastosowano również w nowej serii banknotów euro. Drugie ułatwienie to zmodyfikowany wzór geometryczny w lewym dolnym rogu – trójkąt w przypadku 200 złotych – wykonany z drobnych kółek, bardzo dobrze wyczuwalnych w dotyku.

- informuje na swoje stronie Narodowy Bank Polski.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress