Powstaje mapa zagrożeń bezpieczeństwa

2016-02-19

W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło pracę nad „mapą zagrożeń bezpieczeństwa”. Aktualnie na terenie powiatu będzińskiego policjanci przeprowadzają konsultację z mieszkańcami.

Z jednej strony mamy własne statystyki mówiące nam o tym jakie obszary są najbardziej zagrożone danym typem przestępczości, z drugiej strony jesteśmy otwarci na sygnały płynące ze strony społeczeństwa. Chcemy wiedzieć jakie jest lokalne poczucie bezpieczeństwa.

- wyjaśnia podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy KPP w Będzinie.

Mapy mają być uniwersalnymi narzędziami służb i instytucji do zarządzania bezpieczeństwem publicznym. W piątek 19 lutego koncepcja powstania mapy zagrożeń została zaprezentowana mieszkańcom Czeladzi.

Temat bezpieczeństwa miasta to jeden z najważniejszych tematów dla gospodarza miasta, burmistrza i dla samych mieszkańców, dlatego ta inicjatywa jest godna wsparcia i cieszę się, że to spotkanie było owocne. Wydaje mi się, że ta mapa pomoże nam stworzyć bezpieczniejsze miasto.

-komentuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak wynika ze policyjnych statystyk Czeladź należy do miast bezpiecznych. Gmina boryka się jednak z aktami wandalizmu.

Ciągle mamy problem z taką drobna przestępczością, zwłaszcza z dewastacja mienia, bezkarnością chuliganów i to jest przedmiotem mojej troski bo często rozkładam ręce gdy pytają mnie o to mieszkańcy i narzekają, że gdzieś tam ktoś niszczy mienie, a reakcja jest zbyt mała, niestety Ci ludzie niczego się nie boją. 

- mówi burmistrz Czeladzi.

Powstające mapy zagrożeń mają ułatwić kierowanie sił i środków w miejsca gdzie jest to najbardziej konieczne. Dostęp do nich będzie miał każdy mieszkaniec naszego kraju.

Informacje dotyczące mapy zagrożeń i rodzajów przestępczości, które występują na terenie powiatu będzińskiego będą oczywiście dostępne na stronie internetowej policji. Jest do tego specjalnie stworzona zakładka.

- tłumaczy podkom. Paweł Łotocki.

Konsultacje społeczne z policjantami mają potrwać do końca lutego. Niedługo powinniśmy więc poznać ostateczny kształt narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa w całym kraju.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress