Prawo dla każdego

2016-02-08

Z początkiem lutego w Dąbrowie Górniczej zostało uruchomionych pięć punktów pomocy prawnej, w których specjaliści udzielają pomocy w ramach ogólnopolskiego systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. 

Z oferowanej pomocy mogą skorzystać osoby znajdujące się w kryzysie (ofiary klęsk żywiołowych, katastrof itp.), posiadacze Kart Dużej Rodziny, kombatanci lub weterani wojenni, osoby poniżej 26. i powyżej 65. roku życia oraz osoby pozostające pod opieką MOPS.

Punkty zlokalizowane są w następujących miejscach:

  • Al. J. Piłsudskiego 2 (siedziba MOPS) – pomoc prawna świadczona jest przez adwokatów wskazanych przez Okręgową Radę Adwokacką  od poniedziałku do piątku od 15.00 do 19.00
  • ul. Obrońców Pokoju (Gimnazjum nr 10, wejście boczne) – nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radców wskazanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach od poniedziałku do piątku od 13.00 do 17.00
  • ul. Wybickiego 4 - Punkt został powierzony do prowadzenia organizacji pozarządowej: Fundacja Godne Życie. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radców prawnych w poniedziałek, wtorek, środę i piątek od 8.00 do 12.00 oraz czwartek od 14.00 do 18.00
  • ul. Skibińskiego 1(I piętro) – Fundacja Godne Życie. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radców prawnych w poniedziałek od 13.00 do 17.00 oraz wtorek, środę, czwartek i piątek od 8.00 do 12.00
  • ul. Chemiczna 2 (budynek Domu Kultury, parter) – Fundacja Godne Życie. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radców prawnych - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 8.00 do 12.00 oraz środa od 13.00 do 17.00

Do wyżej wymienionych punktów możemy zgłosić się bez wcześniejszych zapisów. Prawnicy udzielą tam m.in. porady z zakresu prawa rodzinnego, karnego, administracyjnego czy cywilnego. Doradzą w kwestii przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz wytłumaczą mechanizmy działania systemu ubezpieczeń społecznych.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej. działalności.

Co z mieszkańcami, którzy nie spełniają kryteriów uprawniających do skorzystania z Nieodpłatnej Pomocy Prawnej? Mogą oni skorzystać z bezpłatnej oferty prowadzonych przez Fundację Godne Życie od siedmiu lat Dąbrowskich Poradni Prawnych.

Są one przeznaczone dla osób walczących z używkami, ale prawnicy udzielają też porad prawnych o szerokim zakresie. Aby spotkać się z prawnikiem należy zapisać się z tygodniowym wyprzedzeniem.

– mówi pomysłodawca i założyciel Dąbrowskich Poradni Prawnych Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie.

Dąbrowskie Poradnie Prawne mieszczą się w Zielonym Domku przy ul. Kr. Jadwigi 8, Miejskim Centrum Informacji w CH Pogoria przy ul. Sobieskiego 6, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 25.

Zapisy na porady odbywają się w każdy czwartek od 9.00 telefonicznie pod numerem 511- 982-448 lub osobiście w biurze Fundacji Godne Życie w Zielonym Domku przy ul. Kr. Jadwigi 8.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress