Serbskie klimaty w Czeladzi

2016-02-16

13 lutego 2016 roku w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbyła się impreza pod hasłem „Wieczór z Serbią”.

Wydarzenie swą obecnością uświetnili: ambasador Republiki Serbii w Polsce Radojko Bogojevič, konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk, przebywająca z wizytą w Czeladzi delegacja z francuskiego miasta partnerskiego Auby na czele z wicemer Marie-Pascale Salvino, dyrektor biura wicemarszałek Sejmu RP Barbary Dolniak – Bożena Łapaj i burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

Pełniący rolę gospodarza burmistrz Zbigniew Szaleniec wyraził zadowolenie, że nasze miasto po raz kolejny odwiedziło tak wielu zacnych gości. Z kolei, zarówno ambasador Bogojevič, jak i mieszkający od 24 lat w Czeladzi konsul honorowy Republiki Serbii Ranko Tomovič zgodnie podkreślali, że mają nadzieję na dalszy, intensywny rozwój współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy obydwoma państwami.

Po krótkich wystąpieniach zaprezentowane zostały dwa filmy opisujące piękno i atrakcje turystyczne bałkańskiego kraju. Muzyczną ozdobą „Wieczoru z Serbią” był występ polsko-serbskiej grupy o nazwie Caryna, która z dużą wprawą odwzorowuje różne odcienie słowiańskiego folkloru. W ich repertuarze znalazły się tradycyjne pieśni serbskie, macedońskie i polskie. Na publiczności, która wypełniła po brzegi „Elektrownię”, duże wrażenie zrobiło wyczucie folkowego klimatu i świetne umiejętności techniczne czwórki muzyków.

W przerwie koncertu rozlosowane zostały dwie wycieczki do Serbii ufundowane przez sponsora imprezy biuro turystyczne Visit Balkan. Pozostałymi sponsorami imprezy były Zakład Inżynierii Komunalnej i firma Bestpol Andrzeja Grolika. Podziękowania należą się Agacie Biesiadeckiej za pomysł i współorganizację wraz z Wydziałem Promocji Miasta, Kultury i Współpracy z Zagranicą jakże udanego „Wieczoru z Serbią”. Warto dodać, że wszyscy przybyli tego dnia do „Elektrowni” mogli wziąć udział w degustacji tradycyjnego bureka i trunków wytworzonych w serbskich winnicach.

Źródło: UM Czeladź

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress