SMOG dusił w styczniu miasta Zaglebia Dabrowskiego

2016-02-03

Mówiąc o złym stanie powietrza w Polsce najczęściej ma się na myśli Kraków. To jednak błąd, bo problem smogu dotyczy również wszystkich miast Zagłębia Dąbrowskiego. 

Przełom roku przyniósł niskie temperatury i praktycznie bezwietrzna pogodę w Zagłębiu Dąbrowskim, skutkowało to znacznymi przekroczeniami szkodliwego pyłu zawieszonego w powietrzu odnotowanymi przez stacje pomiarowe WIOŚ w Sosnowcu przy ul. Lubelskiej i w Dąbrowie Górniczej przy ul. Tysiąclecia.

W miesiącu styczniu odnotowano w Sosnowcu 18 dni z przekroczeniem średniodobowych wartości dopuszczalnych szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 (50µg/m3), raz przekroczono wartość progową (200µg/m3), wymagającą informowanie społeczeństwa o możliwości przekroczenia poziomu Alarmowego. Natomiast w Dąbrowie Górniczej odnotowano 17 dni z przekroczeniem średniodobowych wartości dopuszczalnych szkodliwego pyłu zawieszonego. Zgodnie z prawem UE takich dni może w ciągu roku być nie więcej niż 35!

Podobnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego występują w pozostałych miastach Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin i Czeladź), niestety nie dostępne są szczegółowe aktualne dane na ten temat z prozaicznego powodu: braku stacji pomiarowych w tych miastach.
Oczekujemy w najbliższym czasie działań ze strony Urzędu Marszałkowskiego w kwestii wprowadzenia uchwały antysmogowej dla miast Województwa Śląskiego. Uchwała wprowadzona w kształcie skonsultowanym z organizacjami ekologicznymi i samorządami, przy wsparciu budżetu centralnego, w znacznym stopniu wpłynie na poprawę jakości powietrza w miastach Zagłębia Dąbrowskiego w sezonie grzewczym. Uchwała ta może wprowadzać ograniczenia dla spalania nisko-jakościowych paliw stałych oraz może wprowadzić możliwość stosowania tylko palenisk nowoczesnych, wysokiej klasy co najmniej 5-tej, uniemożliwiających np. spalania mułów lub flotów węglowych. – powiedział Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.

W przypadkach znacznego przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia pyłu PM10 zaleca się, aby osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza (dzieci, osoby starsze, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego) unikały dłuższego przebywania na otwartej przestrzeni. Przy wysokich stężeniach pyłów powinno się ograniczyć także wysiłek fizyczny, a osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy. Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych paleniskach i kominkach.

Informację nadesłał Rafał Psik, Sosnowiecki Alarm Smogowy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress