W Psarach powstanie żłobek i przedszkole

2016-02-19

Powoli kończą się prace nad projektem budowlanym budynku w Psarach przy Ośrodku Zdrowia, w którym powstanie żłobek oraz nowe przedszkole publiczne.

Fot: Gmina Psary

Początkowo budynek miał zostać przeznaczony wyłącznie pod działalność gminnego żłobek, jednak w ostatnich miesiącach roku 2015 wójt wraz z Radą Gminy zadecydowali o dodaniu do projektu również nowego przedszkola. Taka decyzja została podyktowana zmianami prawa przez Parlament RP, według którego dzieci 6-letnie pozostaną w przedszkolach. W związku z tym w gminie Psary zaistniała pilna potrzeba utworzenia nowych miejsc dla około 100 przedszkolaków.

W ubiegłym roku, kiedy to prawie wszystkie dzieci 6-letnie podjęły naukę w szkołach podstawowych gmina była w stanie zaoferować miejsca wszystkim 3, 4 i 5-latkom zameldowanym na terenie gminy Psary. Powrót 6-latków do przedszkoli oznaczałby prawie całkowite wykluczenie z opieki przedszkolnej dzieci 3-letnich. Ponieważ zależy nam na tym, by edukację przedszkolną dzieci rozpoczynały jak najwcześniej, dlatego postanowiliśmy utworzyć przedszkole, wykorzystując szansę, jaką dawała zaplanowana już wcześniej budowa żłobka.

-tłumaczy wójt gminy, Tomasz Sadłoń.

Koncepcja budynku przewiduje dwie kondygnacje nadziemne o łącznej pow. użytkowej około 1400m2. Na parterze projektowanego budynku mieścić się będą pomieszczenia żłobka przeznaczone dla 32 dzieci. Na piętrze zaś przewiduje się wykonanie sal przedszkolnych dla 100 dzieci. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone na zabawę i odpoczynek dzieci zaprojektowano jako przestronne, doświetlone dużymi oknami zorientowanymi w kierunku południowym. Ściany mają mieć jasne barwy, z kolorowymi dekoracjami i motywami zwierząt, postaci z bajek itp. Sale będą także posiadać bezpośredni dostęp do zaplecza sanitarnego i magazynowego. Oprócz tego w budynku zlokalizowany zostanie zespół pomieszczeń administracyjno-socjalnych oraz szatnie. Projekt uwzględni też utworzenie w pełni funkcjonalnej kuchni z zapleczem oraz pomieszczeniami technicznymi. Cały obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie posiadał windę osobową i towarową.

Na terenie zielonym wokół budynku przewiduje się wybudowanie placu zabaw oraz parkingu z co najmniej 20 miejscami postojowymi. Zaś przed obiektem ma powstać taras, umożliwiający dzieciom odpoczynek na świeżym powietrzu.

Budynek zaprojektowano w technologii pasywnej, co oznacza, że będzie posiadał bardzo dobre parametry izolacyjne oraz rozwiązania minimalizujące zużycie energii w trakcie eksploatacji. Ponadto zastosowane zostaną odnawialne źródła energii: wentylacja mechaniczna z rekuperacją (aby racjonalnie wykorzystać energię cieplną, a następnie odzyskać jej jak najwięcej celem ponownego ogrzania pomieszczeń), panele fotowoltaiczne (w celu zasilenia w darmową energię elektryczną), pompa ciepła (do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej). Obiekt zaprojektowany został z kompletem instalacji techniczno-sanitarnej.

-czytamy na stronie Urzędu Gminy.

Gmina Psary będzie się ubiegała o dofinansowanie na utworzenie oraz wyposażenie żłobka ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”. Budowę planuje się na rok 2017. Jak informują władze gminy budowa żłobka i przedszkola to odpowiedź na potrzeby mieszkańców Psar, których liczba stale rośnie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress