Wystawa IPN „Milcząc, wołają”

2016-02-18

Wystawa ,,Milcząc, wołają” autorstwa p. Piotra Życieńskiego jest udostępniona dla wszystkich zainteresowanych od dnia 17 do 25 lutego w budynku Starostwa Powiatowego, ul. Sączewskiego 6.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przypadającego na dzień 1 marca, Biuro Edukacji Publicznej IPN udostępnia wystawę „Milcząc, wołają”, przygotowaną do prezentacji we wnętrzach przez p. Piotra Życieńskiego w oparciu o jego ubiegłoroczną wystawę „Cum tacent, clamant”. Wystawa opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”.

Wystawy koncentruje się na dwóch głównych tematach, którym odpowiadają dwie strony ekspozycji. Jedna strona opowiada o ekshumacjach w kwaterze „Ł”, a druga o odnalezionych oraz nadal poszukiwanych Bohaterach. Każdy z czworga Bohaterów ma swoje, wydzielone załamaniem ścian „wnętrze”, wypełnione ocalałymi fotografiami, a w wypadku Heleny Żuromskiej także dokumentami jej dotyczącymi. Wybrane postacie reprezentują różne formy walki, organizacje, a także różne regiony II Rzeczpospolitej. Każda z postaci ma swój krótki biogram.

Główną oś kompozycji stanowi zdjęcie drzwi – jednego z miejsc mordu w więzieniu mokotowskim. Oprócz tego na wystawie umieszczono listę osób zamordowanych z wyroków komunistycznych sądów w więzieniu mokotowskim
w Warszawie, których szczątki poszukiwane są w kwaterze „Ł”, opis przyczyny tych mordów, krótki opis historii kwatery „Ł” oraz plan kwatery z zaznaczeniem przeprowadzonych prac ekshumacyjnych.

Informację nadesłała Piotr Dudała ze Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress