15-lecie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin

2016-03-08

Znamienici goście i przyjaciele będzińskiego grodu świętowali 15 lecie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Działająca w naszym mieście grupa rekonstrukcyjna jest jedna z największych i bardziej znanych grup w Polsce.

Przez 15 lat swoje działalności będzińskie bractwo rycerskie stale się rozwijało i odnosiło liczne sukcesy.

Myślę, że te następne lata są jeszcze ważniejsze, niż te które były. Na to wszytko złożyła się praca pokoleń, bo przecież Ci ludzie, którzy kiedyś tam w bractwie zaczynali jako nastolatkowie mają już swoje rodziny, mają już 30 lat. Ja zdaję sobie sprawę z upływu tego czasu dopiero wtedy gdy spotkamy się w takim gronie, przy takiej uroczystości jak ta dzisiejsza.

- mówi Tomasz Konopka, dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Podczas uroczystość 15-lecia bractwa prezydent naszego miasta  Łukasz Komoniewski został jego honorowym członkiem.

To z pewnością jedna z lepszych wizytówek naszego miasta, tak jak państwo widzą bardzo barwna ale dbająca również o to żeby te elementy historii, a Będzin historie ma bardzo bogatą, cały czas były kultywowane, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zawsze w ciągu całego roku bractwo czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta, a dziś obchodzi piętnasty jubileusz. Już lada moment będą osiągali pełnoletność, więc była dziś okazja do tego, żeby to im nisko się pokłonić i złożyć najlepsze życzenia.

-komentuje Łukasz Komieniewski, prezydent Będzina.

Na tym nadawanie tytułów nie skończyło się. W ramach obchodów jeden z giermków bractwa został pasowany na rycerza.

W cały moim życiu jako rekonstruktora, w świecie rekonstrukcji to wielkie wyróżnienie, piękne uczycie zostać pasowanym na rycerza. Rekonstruuje rycerza już czwarty rok, walczę w turniejach, ale takie oficjalne uznanie to piękne uczucie.

-ocenia Sebastian Kozera z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

W świecie rekonstrukcji działające w naszym mieście bractwo może pochwalić się nie lada sukcesami. Udział w turniejach to jednak nie wszystko, Bractwo rycerskie Zamku Będzin jako stowarzyszenie angażuje się również w liczne akcje charytatywne.

Bierzemy udział w akcjach dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, braliśmy udział również w takich wydarzeniach jak WOŚP, gdzie również przekazujemy taką kruszynkę naszego zainteresowania, aby gdzieś potem te małe pokolenia, ale również te duże naszą pasją zarazić.

- wymienia Anna Jarząb z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Grono członków będzińskiego bractwa stale się powiększa, tych którzy chcieli by dołączyć do grupy pasjonatów średniowiecza bratwo przyjmuje na tzw nowicjat, będący okresem próbnym. Jak zgodnie mówią członkowie bractwa jeśli choć raz poczujesz klimat grupy rekonstrukcyjnej i wsiąkniesz w mury będzińskiego zamku zostaniesz tu na dłużej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress