60-lecie Muzeum Zagłębia w Będzinie

2016-03-29

Muzeum Zagłębia w Będzinie obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia swojej działalności. Będzińskie muzeum zostało otwarte 29 lipca 1956 roku. Była to pierwsza muzealna placówka naukowo – badawcza na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Dobrze rozwijające się muzeum uzyskało szybko akceptację Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1 stycznia 1957 roku instytucja została włączona do ogólnopolskiej sieci muzeów.

60-letnią historię muzeum można podzielić na dwa etapy:

  • pierwszy w latach 1945 – 1983, gdy siedziba mieściła się tylko w zamku oraz
  • drugi – kiedy w skład Muzeum Zagłębia w Będzinie wszedł kolejny obiekt architektoniczny – XVIII–wieczny barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich wraz z otoczeniem parkowym.

W ostatnim czasie do obiektów muzeum dołączyły takie zabytki jak: Dom Modlitwy Mizrachi, zrewitalizowane wzgórze zamkowe oraz podziemia będzińskie.

Od 60 lat Muzeum Zagłębia w Będzinie podejmuje wszelkie działania mające na celu upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa historycznego i kulturowego ziemi zagłębiowskiej oraz miasta Będzina.

W związku z tegorocznym jubileuszem Muzeum Zagłębia organizuje szereg interesujących wydarzeń kulturalnych. Poza stałymi imprezami plenerowymi, cieszącymi się ciągłym zainteresowaniem publiczności (Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, Ogród Sztuki), w muzeum zaplanowano wystawy czasowe, warsztaty, wykłady, koncerty i wernisaże.

Źródło: UM w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress