Ekologiczne oświetlenie w Psarach

2016-03-16

Psary stawiają na ekologiczne rozwiązania, jeszcze w tym roku w gminie zostaną stworzone  projekty budowlane wraz z kosztorysem, dotyczące wykonania oświetlenia o ekologicznym zasilaniu hybrydowym.

Projektowane oświetlenie hybrydowe ma polegać na instalacji latarni z diodami LED, które zasilane będą z dwóch źródeł: generatora wiatrowego i modułów fotowoltaicznych.

Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i oszczędne, ponieważ nie wymaga podłączania lamp do publicznej sieci energetycznej, a co za tym idzie ponoszenia opłat za zakup prądu. Instalacja taka powinna być sprawna przez około 20 lat. Projekt oświetlenia hybrydowego ma objąć osiedle „Czerwony Kamień” w Górze Siewierskiej przy ul. Kościuszki (droga przejazdowa) na odcinku ok. 1200 metrów bieżących oraz przy drogach osiedlowych: ul. Bursztynowej, ul. Miedzianej, ul. Kwarcowej, ul. Wapiennej i Granitowej (drogi osiedlowe) o łącznej długości ok 1320 mb. a także ulicę Irysów w Psarach na odcinku ok. 750 mb. Projekty te zostaną wykonane do połowy maja br. Na wykonanie oświetlenia hybrydowego gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

-informuje gmina.

Oprócz oświetlenia projektowanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) w Psarach trwają także prace nad dokumentacją budowlaną dla oświetlenia LED zasilanego tradycyjnie, energią elektryczną z sieci.

Opracowanie obejmie instalacje nowych lamp w takich miejscach jak: odcinek ulicy Brzozowej w Malinowicach oraz Dąbie Chrobakowe, fragment drogi na Brzękowice Wał (od drogi powiatowej), drogę dojazdową do nowej zabudowy w miejscowości Brzękowice Wał na odcinku ok. 212 mb., fragment ul. Parkowej w Strzyżowicach, odcinek ul. Malinowickiej w Psarach (do ośrodka zdrowia), odcinek ul. Podwale w Strzyżowicach, ul. Dębowej w Preczowie, ul. Browarnej w Sarnowie. Ponadto planowane jest objęcie projektem zasilania wiaty przystankowej wraz z monitoringiem w Górze Siewierskiej na łączniku ul. Kościuszki i Szopena, w Psarach na ul. Malinowickiej oraz w Psarach na ul. Wiejskiej przy „Prodle” (ujęcie wody), a także oświetlenie pętli autobusowej w Malinowicach. Wszystkie projekty oświetlenia zostaną wykonane do końca marca 2016 r.

-czytamy na stronie gminy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress