Wspólne pomiary z Alarmem Smogowym

2016-03-13

Wspólnie z Sosnowieckim Alarmem Smogowym oraz Tygodnikiem Twoje Zagłębie rozpoczęliśmy pomiary szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Pomiary zostaną przeprowadzone w lokalizacjach znacznie oddalonych od stacji pomiarowych WIOŚ. Pierwszy pyłomierz został zainstalowany w Czeladzi i przez kilka dni będą tam prowadzone ciągłe pomiary. Następnie urządzenie zostanie przeniesione do Dąbrowy Górniczej w rejony rekreacyjne Pogorii III, kolejna lokalizacja to centrum Będzina. Na koniec pomiarów pyłomierz wróci do Dąbrowy Górniczej gdzie pomiary zostaną przeprowadzone w centrum miasta.

Jesteśmy niezwykle zainteresowani wynikami pomiarów w lokalizacjach jakie wspólnie z partnerami zaplanowaliśmy do tej akcji, nawet jeśli wyniki mogą wydawać się już z dzisiaj oczywiste, to cierpliwie na nie czekamy. Niezwykle interesujące będą dla nas wyniki pomiarów jakie przeprowadzimy na terenach rekreacyjnych Pogorii III, szczególnie że tereny te to miejsca uprawiania wielu sportów w okresie zimowego sezonu grzewczego i wiele osób nieświadomie zagrożenia dla zdrowia traktuje te miejsca jako idealne do prowadzenia treningów. Będzin i Czeladź które nie maja własnych stacji pomiarowych zyskają dzięki naszym pomiarom ogólna wiedzę o stanie powietrze w okresie szczególnego zagrożenia dla zdrowia od niskiej emisji z palenisk domowych. Dziękujemy naszym partnerom medialnym za okazanie wysokiej społecznej odpowiedzialności i wspólne prowadzenie akcji pomiarowej ważnej dla edukacji mieszkańców, a w efekcie dla ich zdrowia.- Już w chwili uruchomienia pyłomierza w Czeladzi, chwilowe wskazanie wykazało stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 120µg/m3, co jest wartością przekraczająca dopuszczalna wartość średniodobowa o blisko 150%.

– powiedział Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.

Więcej informacji o wspólnych pomiarach już wkrótce. Niebawem ukarze się również materiał wideo.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress