Zmarła Janina Kraupe-Świderska

2016-03-09

3 marca, w wieku 95 lat zmarła wybitna malarka i graficzka Janina Kraupe-Świderska – żona Jana Świderskiego, Honorowego Obywatela Miasta Będzina.

Artystka urodzona w Sosnowcu w 1921 roku, przez całe dorosłe życie związana była z Krakowem. Była współzałożycielką Grupy Krakowskiej, przez lata wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W jej twórczości malarskiej i graficznej szczególnie mocno obecne były wątki ezoteryczne, interesowała się muzyką, filozofią Wschodu, buddyzmem zen. Jej prace – od tych pierwszych, aż po ostatnie (malowała do końca życia) to poszukiwanie osobistego systemu znaków. Chociaż zwykle wybierała formy nieprzedstawiające, każda z grafik i każdy z obrazów miał przemyślane znaczenie, zrozumiałe raczej na poziomie emocjonalnym niż racjonalnym.

Jej mężem był prof. Jan Świderski, po którego śmierci w 2004 całą spuściznę przekazała do Muzeum Zagłębia w Będzinie. W 1997 artystka została odznaczona Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. W 2008 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: UM w Będzinie

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress