„Karol”- musical o życiu Jana Pawła II

2016-04-28

Już za 10 miesięcy w Tauron Arenie Kraków odbędzie się premiera Musicalu „Karol”, pierwszego polskiego spektaklu muzycznego o życiu Jana Pawła II. Pomysłodawcą tego artystycznego przedsięwzięcia jest Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Jest to projekt unikatowy i innowacyjny z kilku powodów. Po pierwsze jest to pierwszy polski musical o Janie Pawle II, po drugie sam pomysł by o historii opowiedzieć w konwencji musicalowej i by o takiej postaci opowiedzieć w konwencji musicalowej jest jak sadzę nowatorski i ciekawy.

-wyjaśnia dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH w Sosnowcu, pomysłodawca, autor scenariusza Musicalu „Karol”.

Reżyserii tego wyjątkowego widowiska podjął się kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, będącego jedną z najlepszych scen musicalowych w Polsce, Krzysztof Korwin-Piotrowski. 

Jestem ogromnie szczęśliwy, że czasami w życiu ma się takie wyzwania niesamowite, ja uwielbiam podejmować wyzwania, kocham to, to mnie nakręca i myślę, że nakręca tych wszystkich ludzi, którzy tu są. To są wszyscy na prawdę fantastyczni ludzie, z którymi ja nawiązałem natychmiast przyjacielski kontakt.

-mówi Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser Musicalu „Karol”.

Spektakl „Karol” będzie przedstawieniem, w którym współgrać będą ze sobą muzyka, gra aktorska, poezja, światła i multimedia.

Bardzo dużo muzyki zróżnicowanej stylistycznie, jest muzyka rockowa, muzyka soulowa, popowa i nawet elementy jazzu i dla wokalistów jest to bardzo duże wyzwanie, a tekst wymaga bardzo czujnej dykcji i przede wszystkim interpretacji.

- komentuje Katarzyna „Puma” Piasecka, kierownik muzyczny Musicalu „Karol”.

Przez ponad 2 godzin artyści znajdujący się na scenie krakowskiej areny będą snuć niezwykłą opowieść o życiu Jana Pawła II, w którego wcieli się Jacek Kawalec.

To niezwykle trudna i odpowiedzialna rola, to brzemię czuję, jestem tylko człowiekiem podobnie jak był nasz papież, dlatego czuję dzisiaj zwyczajną ludzką tremę ponieważ wiem, że będę miał przyjemność, a jednocześnie zagranie tej roli to będzie dla mnie taka konfrontacja.

-ocenia Jacek Kawalec, odtwórca roli Jana Pawła II.

Poza Jackiem Kawalcem w Musicalu „Karol” zobaczymy również Annę Wyszkoni oraz Piotra i Wojciecha Cugowskich. W rolę matki przyszłego papieża wcieli się Agata Nizińska.

Historia narodzin Karola jest dosyć tragiczną historią, była to ciąża zagrożona, Emilia Wojtyła zdecydowała urodzić się to dziecko mimo, że lekarz powiedział, że są praktycznie 100% szanse, że ona umrze przy porodzie i albo musi dokonać aborcji albo zaryzykować i ona nie wahała się. Myślę, że jest to wielka decyzja i myślę, że mimo tego, że Karol mało mówił o swojej matce to była to ważna postać .

- mówi Agata Nizińska, odtwórczyni roli Emilii Wojtyły.

Premiera Musicalu „Karol” odbędzie się 25 lutego 2017 roku w Tauron Arenie Kraków.

Materiał został zrealizowany dzięki uprzejmości Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Materiały wideo znajdujące się w filmie pochodzą z konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 26 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress