„MYŚLĘ, WIĘC NIE BIORĘ” – STOP DOPALACZOM.

2016-04-29

W auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu w dniu  27.04.2016r. odbyła się debata „MYŚLĘ WIĘC NIE BIORĘ” – STOP DOPALACZOM. Nazwa została zaczerpnięta z programu autorskiego realizowanego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

Honorowy Patronat nad debatą objął Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, patronat medialny Telewizja Polska S.A oddział w Katowicach oraz Wiadomości Zagłębia.

Uroczystego otwarcia debaty dokonali przedstawiciele organizatorów: Elwira Kabat – Georgijewa -Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, Edyta Uchnast reprezentująca Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sosnowcu  oraz Jacek Górski- Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli również przedstawiciele władz Miasta, Samorządu oraz różnych podmiotów zajmujących się profilaktyką. Obecni byli: Mateusz Rykała- Wiceprezydent Miasta Sosnowca, Wilhelm Zych -Przewodniczący Rady Miejskiej, Mateusz Bochenek – Asystent Prezydenta Miasta, Zbigniew Cebo -Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Bożena Bucka- Dyrektor Metis w Katowicach. W debacie uczestniczyli także dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz  młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna sosnowieckich szkół.

Rolę ekspertów pełnili przedstawiciele podmiotów zajmujących się profilaktyką:

Andrzej Wojciechowski –  Inspektor Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Sosnowca

Sonia Kepper  - Oficer Prasowy  Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu

Magdalena Kawka –  Dyrektor  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu

Aleksandra Kruszyńska reprezentująca  Regionalny Ośrodek  Metodyczno – Edukacyjny Metis w Katowicach

Marzena Hajdecka psycholog z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25

W pierwszej części debaty eksperci zaprezentowali działania w sferze profilaktyki różnych podmiotów działających na terenie  Miasta Sosnowca. Następnie odpowiadali na pytania zadane przez moderatora dotyczące strategii działań profilaktycznych. Mimo szerokiego spectrum wypowiedzi eksperci byli zgodni, co do potrzeby stworzenia spójnego systemu działań. Podkreślano również, iż obok rzetelnego informowania o konsekwencjach zażywania substancji psychoaktywnych, należy kłaść nacisk na strategie związane z integralną profilaktyką,  zwracająca uwagę na wszechstronny rozwój człowieka.

W otwartej części debaty padło wiele cennych uwag, refleksji, jak również pytań zarówno ze strony obecnych psychologów, dyrektorów, jak i uczniów sosnowieckich szkół. Eksperci oraz uczestnicy debaty byli zgodni, że w programach profilaktycznych należy położyć większy nacisk na promowanie zdrowego stylu życia oraz wspieranie postaw związanych z rozwijaniem zainteresowań, pasji wśród młodzieży. W tym kontekście Kinga Baranowska – Jaworek specjalista do spraw Marketingu i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w dynamicznej prezentacji przedstawiła Bibliotekę jako miejsce kształtowania pozytywnych  zachowań , rozwijania pasji i zainteresowań

Ostatnim akcentem debaty było wystąpienie iluzjonisty Tomasz Kabisa z programem „Nie daj się zwieść iluzji. Stop dopalaczom”. Młody artysta nie tylko „oczarował” widzów swoim kunsztem, ale również dał mocny przekaz, iż warto realizować swoje marzenia i wytrwale dążyć do celu.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że sama debata i zaproponowane na niej rozwiązania będą impulsem dla działań nie tylko na poziomie miejskim, ale również w środowiskach szkolnych.

Informację nadesłała Bożena Fulas, autor tekstu: Roman Bodzioch.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress