Sukces z nutą goryczy – sytuacja w ZSS w Czeladzi

2016-04-04

Bratek, to właśnie ten kwiat stał się symbolem walki o dobro uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. Dzięki decyzji kuratorium szkoła wciąż będzie funkcjonować.

Udowodniliśmy, że nie ma rzeczy niemożliwych, to było takie nasze hasło od samego początku. Udało nam się, to były dwa miesiące ciężkiej walki, ale udało się i to jest najważniejsze, nasze dzieci mają swój dom!

- mówi Dorota Piekut, przewodnicząca Rady Rodziców ZSS w Czeladzi.

Od samego początku w walkę o ZSS w Czeladzi zaangażowało się wiele osób, byli to rodzice, większość grona pedagogicznego, lokalni politycy oraz sympatycy placówki.

Zamiar likwidacji szkoły, jeszcze o ironio w roku 50-lecia jej istnienia, kiedy władze państwowe własnie mówią, że urok w takich małych szkołach, zbyt duży stanowiło to dla mnie dysonans by chociaż nie spróbować włączyć się w nurt życia tej szkoły skrzyknąć kilku osób, które nie są związane w żaden sposób ze szkołą i w ten sposób własnie założyliśmy stowarzyszenia Przyjaciele ZSS w Czeladzi.

-wyjaśnia Jarosław Czub, sympatyk szkoły, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciele ZSS w Czeladzi.

Wśród członków stowarzyszenia znaleźli się również przedstawiciele z Czeladź jest fajna.

Zostałem zaproszony przez panią Dorotę do udziału w zebraniu założycielskim, tam padła propozycja od rodziców by przez to, że angażowaliśmy się w pomoc szkole zostali członkami zarządu stowarzyszenia, zgodziliśmy się. Mając doświadczenie w zakładaniu stowarzyszenia pomogliśmy wypełnić dokumentacje, dopilnować terminów by to stowarzyszenie powstało.

- tłumaczy Łukasz Zub, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciele ZSS w Czeladzi, przedstawiciel Czeladź jest fajna.

Wygrana w walce o szkołę to niewątpliwy sukces, który motywuje do działania. Niestety wśród tych pozytywnych emocji pojawia się obawa czy w przyszłym roku sytuacja się nie powtórzy.

Cały czas obawiamy się o przyszłość naszej szkoły dlatego, że wiemy skoro pojawiła się możliwość likwidacji szkoły, to może być tak za rok. To dlatego dzisiaj było to spotkanie bo chcemy zrobić wszystko by tą placówkę ratować, żeby przyszło do nas jak najwięcej dzieci, jak najwięcej uczniów.

- zastanawia się Iwona Flaga, nauczyciel ZSS w Czeladzi.

Irena Owczarz, radna Czeladzi i była dyrektor ZSS w Czeladzi podczas czwartkowego spotkania wspomniała, że tegoroczne wydarzenia były już 3 próbą likwidacji placówki. Dziś najbardziej smuci fakt ze za likwidacja szkoły opowiada się nowa dyrekcja i cześć nauczycieli.

 Przyznam szczerze, że to chyba boli mnie najbardziej, bo są to nauczyciele których znam i zachodzę w głowę co mogło się podziać, co im kto obiecał, że byli byli w tej szkole nauczyciele, którzy ponieśli rękę za likwidacją tej szkoły, o dyrektorze nie wspomnę, bo przyznam szczerze to dla mnie nie jest dyrektor.

-ocenia Irena Owczarz, radna Czeladzi.

Zdanie pani Ireny podzielają rodzice, których współpraca z dyrekcja nie układa się najlepiej.

Od samego początku pan nie ukrywał, że on przyszedł tutaj aby zgasić światło. Na chwilę obecną kiedy szkołę wygraliśmy, ona ma dalej istnieć my jako rodzice nie mamy zaufania do tego pana, my nie wyobrażamy sobie współpracy z tym panem.

-komentuje Dorota Piekut.

W związku z tym Wy macie prawo wystąpić do organu prowadzącego o zmianę dyrektora, ja pomijam tą kwestię, ze jest on powołany niezgodnie z prawem bo art. 19 Karty Nauczyciela na który powołuje się starostwo powiatowe nie jest odpowiednim artykułem do przeniesienia kogoś z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do naszej szkoły.

-mówiła Irena Owczarz.

Podobnie sprawę oceniają radcy prawni..

Według nas i radców prawnych ta uchwała, która została podjęta z naruszeniem prawa. w tej chwili czekamy na odpowiedź z nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego oraz czekamy na odpowiedzi na szereg pism jakie wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Będzinie.

-wyjaśnia Dorota Piekut.

Jak zakończy się ta sprawa pokaże czas, jednego możemy być pewni rodzice, nauczyciele i przyjaciele ZSS w Czeladzi z pewnością zadbają o dobro uczniów tej szkoły, od przedszkolaków, aż po uczniów klas zawodowych.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress