Będziński zespół „Małe Zagłębie” na festiwalu w Tatabanyi

2016-05-11

Zespół wokalno-taneczny „Małe Zagłębie” działający przy Szkole Podstawowej nr 10 rozsławił nasze miasto poza granicami kraju. W dniach od 6 do 9 maja 27 uczniów będzińskiej placówki wystąpiło podczas dużego festiwalu folklorystycznego „Forgorozsa” organizowanego w mieście partnerskim Tatabanya na Węgrzech.

Zespół zaprezentował repertuar charakterystyczny nie tylko dla naszego regionu, ale również przyśpiewki ludowe śpiewane w innych rejonach Polski, m.in. „Poszła Karolinka do Gogolina”, „Od Siewierza jechał wóz”, „W moim ogródecku”.

Nie lada gratką dla węgierskiej publiczności była prezentacja ludowych tańców. Zespół podobał się do tego stopnia, iż informacja o nim pojawiła się w lokalnej prasie.

Poza trzema dniami występów na młodych będzinian czekała masa atrakcji, takich jak warsztaty rękodzielnicze, wspólny wieczorek taneczny oraz wycieczka do pobliskiego miasteczka Tata, słynącego z XIV-wiecznego zamku położonego nad jeziorem Oreg.

Obowiązkowym punktem programu była wizyta przy pomniku mitycznego ptaka Turula – symbolu Tatabanyi. Na zakończenie wyjazdu grupa udała się do Budapesztu, gdzie z Góry Gellerta podziwiała przepiękną panoramę miasta.

To był niezwykle udany wyjazd, podczas którego zawiązało się wiele nowych przyjaźni z węgierskimi dziećmi, będącymi podopiecznymi Ośrodka Sztuki Ludowej „Forgorozsa”.

Źródło: UM w Będzinie

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress