Drogocenne dzieła Andrzeja Heidricha

2016-05-10

W komnatach Pałacu Mieroszewskich w Będzinie od miesiąca możemy oglądać wystawę poświęconą Drogocennym Dziełom Andrzeja Heidricha.

Pan Andrzej blisko 40 lat przepracował w prestiżowym wydawnictwie Czytelnik, gdzie od 1974 roku kierował pracownią grafiki, projektował okładki i ilustrację do książek, współpracował z Pocztą Polską, jest twórcą wielu odznaczeń, niewiele osób wie, że żołnierze polscy na czapach noszą orzełka projektu Andrzeja Heidricha. 

- mówi Małgorzata Hałasik, kurator wystawy.

Na wystawie poświęconej twórczości grafika znajdziemy jednak nie ilustracje z książek, a projekty polskich banknotów, których tworzeniem Andrzej Heidrich zajmuje się od ponad 50 lat.

Pan Andrzej Heidrich zaczął współpracę z Narodowym Bankiem Polskim w latach 60, kiedy NBP ogłosiło konkurs na 1000 złotowy banknot, nie wygrał tego konkurs, otrzymał tam wyróżnienie. Zaprojektował po drodze wiele banknotów, które nie zostały wyemitowane, dopiero w 1975 roku została emitowana seria Wielcy Polacy i był to banknot 500 złotowy z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.

- wyjaśnia kurator wystawy.

W ramach wystawy zwiedzający mogą poznać również samego artystę, wszystko dzięki reportażowi zrealizowanym przez kurator wystawy.

Miałam ten zaszczyt być zaproszoną do warszawy, do mieszkania pana Andrzeja i tam zrealizowaliśmy taki reportaż, który trwa około 40 minut. Pan Andrzej Heidrich zdradza w nim wiele tajemnic na temat swojej pracy.

-komentuje Małgorzata Hałasik.

W reportażu artysta opowiada zarówno o swoim życiu jak i początkach kariery zawodowej.

Po aresztowaniu ojca musiałem jakoś bardziej zająć się utrzymaniem, więc poszedłem do Czytelnika, kierownikiem graficznym była wtedy Olga Siemaszkowa, która dała mi jakąś okładkę do zrobienia i tak zacząłem wtedy współpracę z Czytelnikiem.

-opowiada Andrzej Heidrich.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat twórczości tego artysty koniecznie odwiedzacie Muzeum Zagłębia w Będzinie, wystawa będzie czynna do 31 maja, można ją będzie zatem obejrzeć podczas Nocy Muzeów, która już w najbliższą sobotę.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress