Noc Muzeów 2016

2016-05-17

W sobotę równo o godzinie 18.00 obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. Zamkowe komnaty, pałacowe pokoje oraz podziemia mogliśmy zwiedzać do północy. 

Włączyliśmy się w tą ogólnopolską akcję, nie mogło nas zabraknąć. Biorąc pod uwagę te perełki, które są na terenie Będzina na co dzień oblegane, myślę, że przy tej okazji Nocy Muzeów jest niekonwencjonalna możliwość obejrzenia ekspozycji i uczestniczenia w tych wszystkich atrakcjach, które przygotowaliśmy, troszeczkę późniejszą porą.

-mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Pracownicy będzińskiego muzeum zabrali gości w wyjątkowa podróż w czasie. Wszystkie atrakcje w Pałacu Mieroszewkich zostały oparte na wspomnieniach zawartych w pamiętniku spisanym przez Andrzeja Krąkowskiego syna Mieczysława Krąkowskiego, który wraz z rodziną zamieszkiwał pałac od 1913 r. do 1939 r.

Na podstawie tego pamiętnika stworzyliśmy scenariusz przedstawienia, które rozpocznie się o godzinie 21.30, będzie to przedstawienie pt. „Z wizytą u Krąkowskich”. Będzie przyjęcie, na którym będą nas przyjmować państwo Krąkowscy. Historia jest też o tyle ciekawa, że młodsza siostra Mieczysława Krąkowskiego wyszła za mąż za Władysława Andresa, odwiedzi nas więc Władysław Anders z małżonką. Gwiazdą wieczoru będzie Hanna Ordonówna.

- relacjonuje Małgorzata Hałasik z Działu Sztuki Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Na terenie zamku oraz podziemi muzealnicy zaprosili zwiedzających w czasy średniowiecza.

Dzisiejsza Noc Muzeów, zarówno w zamku jak i podziemiach będzie nosiła nazwę „Zmagania średniowiecznego wędrowca”. Pod zamkiem czeka nas moc atrakcji związanych z rycerstwem, będą mogli Państwo sprawdzić się jako rycerze, jako ludzie, którzy polowali w tych czasach.

- wyjaśnia Karolina Stolorz historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Pod podziemiami czekały kolejne atrakcje takie jak pokaz średniowiecznych tańców. W samych podziemiach zwiedzający mogli podejrzeć czym trudnili się rycerze w czasach pokoju.

Mieszkańcy naszego regionu ustawiali się w długich kolejkach by móc uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Kolejna okazja by zwiedzić muzea pod osoloną nocy będzie dopiero w przyszłym roku.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress