Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim

2016-05-02

3 maja zapraszamy na plac przed Urzędem Miejskim przy Al. Zwycięstwa. W koncercie poświęconym 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – „Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim” wystąpią Myslovitz, Dżem, Piotr Kupicha, Miuosh, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek, Soul Hunters Gospel Choir pod dyr. Katarzyny Pumy Piaseckiej.

Koncert ma przypomnieć, że Sosnowiec i całe Zagłębie Dąbrowskie czynnie pomagało Ślązakom we wszystkich trzech powstaniach. Organizatorem koncertu jest gmina Sosnowiec, Stowarzyszenie Pokolenie oraz Muzeum Powstań Śląskich.

Koncert odbędzie się w 95. rocznicę trzeciego powstania śląskiego. Powstania powinny nas łączyć, bo niewiele osób wie, że Zagłębie miało w nich swój udział. Brynica nas łączyła, a nie dzieliła i teraz jest podobnie.

 – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

To właśnie w Sosnowcu ulokowała się w trakcie pierwszego powstania ekspozytura Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, co miało ułatwić kontakty tego związku z władzami polskimi, czy też założono Komitetu Opieki nad Uchodźcami.

 Trzeba przypominać o faktach. Już w pierwszym powstaniu uczestniczyło wielu Zagłębiaków, w tym 17-letni wówczas Jan Kiepura, który wraz z innymi Zagłębiakami znalazł się w szeregach Pułku Strzelców Bytomskich.

 – przypomina prezydent Sosnowca.

Także w czasie kolejnego zrywu powstańczego Sosnowiec i Zagłębie wspomagało działania Górnoślązaków. W lutym 1920 r. w Sosnowcu utworzono Komitet Plebiscytowy Zagłębia Dąbrowskiego.

W III powstaniu Zagłębie stało się wielkim zapleczem zaopatrzeniowym dla walczących Ślązaków. Z inicjatywy Wojska Polskiego w Zagłębiu wzdłuż granicy lokowano magazyny z bronią i amunicją, a nawet armaty. Po zagłębiowskiej stronie granicy, tuż przed rozpoczęciem walk, formowały się powstańcze oddziały. Już po rozpoczęciu walk 5 maja w Sosnowcu powstał Komitet Pomocy Górnoślązakom, a 11 maja utworzono Centralny Komitet Pomocy Górnoślązakom, na czele którego stanął prezydent Sosnowca Robert Niersee, a w którego składzie znaleźli się także przedstawiciele Będzina i Czeladzi.

 Koledzy ze Śląska na początku łapali się za głowy, gdy usłyszeli, że takie wydarzenie odbędzie się w Sosnowcu. Argumentacja jednak do nich przemówiła. Zresztą na elewacji budynku Urzędu znajduje się tablica poświęcona powstaniom.

 – podkreśla Maciej Wojciechowski, członek stowarzyszenia Pokolenie, a zarazem zastępca szefa katowickiego oddziału z TVP.

 Już wcześniej zorganizowaliśmy wspólnie wydarzenie z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Doceniając tę współpracę, wspólnie chcemy podjąć się kolejnego przedsięwzięcia.

 – powiedział.

Początek koncertu o godz. 19.00. Retransmisję koncertu pokaże TVP.

Jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów 95. rocznicy III Powstania Śląskiego będzie Tramwaj Powstańczy jeżdżący po miastach naszej aglomeracji w dniach 29.04 – 2.05.2016 r. w godzinach 10.00-18.00, w tym także w Sosnowcu – rozkład jazdy dostępny jest TUTAJ. W tramwaju zostanie umieszczona mini wystawa /5 plansz/ o III Powstaniu Śląskim. Tramwajem będą jeździć rekonstruktorzy, aktorzy i pracownicy ubrani w stroje z epoki i w stroje śląskie. W czasie jazdy będziemy rozdawać pamiątkowe, rocznicowe butony i ulotki o obchodach rocznicy Powstania. Tramwaj zostanie obrandowany logotypem obchodów oraz banerami informacyjnymi. Swoja podróż tramwaj rozpocznie 29 kwietnia o godz. 10.00 z przystanku Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i pojedzie do Katowic na Rondo.

Źródło: UM w Sosnowcu

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress