Ślązacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie

2016-05-17

Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie leży w naszym kraju, tak szokujące dane wynikają z opublikowanego niedawno raportu WHO.

Na szczycie lity przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia znajduje się Żywiec, drugie miejsce zajmuje Pszczyna. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znalazły się również zagłębiowskie miasta. Sosnowiec uplasował się na 35 miejscu natomiast Dąbrowa Górnicza na miejscu 43.

Zdaniem Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego raport WHO jest miażdżący dla naszego kraju.

Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza są na tej liście. Będzin i Czeladź w których nie było pomiarów tez powinny tam być!!!

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.

-czytamy na fanpagu Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

O tym jak fatalnej jakości jest powietrze w naszym regionie wiadomo nie od dziś, aktywiści z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego od dawna nagłaśniają ten problem. Dwa miesiące temu na terenie naszego regionu działacze Alarmu Smogowego przeprowadzili badania jakości powietrza. Wyniki były przerażające, normy stężenia pyłów w naszym regionie zostały przekroczone o kilkaset procent.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress