Dobranocki mojej babci i mamy

2016-06-16

Pałac Mieroszewskich w Będzinie zaprasza nas na niezwykłą podróż do kolorowego świat dziecięcych wspomnień, wszystko za sprawą wystawy, na której goszczą bohaterowie popularnych polskich dobranocek.

Wystawa jest adresowana zarówno do odbiorców starszych jak i młodszych. Wystawa zaczyna się najstarszą polską dobranocką „Gąską Balbinką” oraz najstarszą polską animacją, czyli „Jackiem i Agatką”

- mówi Małgorzata Hałaski, kurator wystawy.

W aranżacji wystawy przewidziano także element interaktywny. Z myślą o najmłodszych zwiedzających został przygotowany pokoik Misia Uszatka.

Ta część wystawy poświęcona jest studiu Se-ma-for, które produkowało popularne dobranocki w drugiej połowie XX wieku. Mamy tutaj samych charakterystycznych bohaterów. Naczelne miejsce zostało poświęcone Misiowi Uszatkowi.

-wyjaśnia Anna Góra, kurator wystawy.

Na wystawie w Muzeum Zagłębia w Będzinie znajdziemy również inne kultowe postacie z dobranocek.

Mamy przedstawicieli polskich filmów rysunkowych „Bolka i Lolka” z oryginalnymi celuloidami oraz sympatycznego sznaucerka Reksia tej samej produkcji.

-komentuje Małgorzata Hałasik.

Mamy również bohaterów takich dobranocek jak ” Colargol”, „Maurycy i Hawranek” czy „Trzy Misie” oraz taka może mało popularna ale równie ciekawa dobranocka jak „Mordziaki”. 

-wymienia Anna Góra.

Co ciekawe ekspozycja posiada specjalne tablice dla dzieci z dysfunkcją wzroku oraz księgę z opisem bajek w języku brajla.

Wystawę pod tytułem ”Dobranocki mojej babci i mamy” będziemy mogli oglądać do końca wakacji. Odwiedzić pokój Misia Uszatka będziecie mogli również podczas zbliżającego się wielkimi krokami Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła.

Jak co roku gościć będzie u nas blisko 100 wystawców, na jarmarcznych kramach będzie można zakupić rzemiosło artystyczne, rękodzieło oraz regionalne produkty spożywcze. Oczywiście na jarmarcznej scenie wystąpią zespoły śpiewacze, folklorystyczne i folkowe.

-informuje Anna Góra.

Na jarmarku pojawi się również ostatni śląski kataryniarz, dodatkowo goście będą mogli skorzystać ze Strefy Relaksu, a dzieci ze Strefy Malucha. Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca. Tegoroczny jarmark ruszy punktualnie o 11.00.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress