Akt oskarżenia przeciwko strażnikom miejskim

2016-06-14

Do Sądu Rejonowego w Będzinie trafił niedawno akt oskarżenia skierowany przeciwko pięciu osobom, w tym czterem byłym funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Będzinie. Akt oskarżenia dotyczy głośnej sprawy korupcji w będzińskiej straży miejskiej.

Strażnicy są oskarżeni o przyjmowanie w okresie maja – czerwca 2014 roku, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, a w pojedynczych przypadkach innych przedmiotów, w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem karnym osób popełniających wykroczenie drogowe. Piątym oskarżonym jest mężczyzna, który wręczał łapówki.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła od października 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

W śledztwie ustalono, iż funkcjonariusze Straży Miejskiej w Będzinie wykonując swoje obowiązki służbowe przyjmowali od kierowców korzyści majątkowe – głównie pieniądze, w zamian za odstąpienie od karania mandatami karnymi i punktami karnymi za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Do tych zdarzeń dochodziło w miejscach o dużym natężeniu ruchu drogowego, przeważnie w centrum miasta, gdzie brak było miejsc parkingowych bądź obowiązywały ograniczenia w ruchu drogowym. Kwoty łapówek sięgały od 15 złotych – 100 złotych.

- informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Przypomnijmy, że do zatrzymania skorumpowanych strażników miejskich doszło w ubiegłym rok. Zatrzymanych zostało wówczas 8 funkcjonariuszy.

W kwietniu ubr., na polecenie prokuratora, dokonano zatrzymania 8 funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Będzinie, którym przedstawiono łącznie 102 zarzuty korupcyjne. Łącznie w tym postępowaniu przedstawiono zarzuty 17 osobom: 9 Strażnikom Miejskim (jedna osoba nie była zatrzymywana) i 8 osobom, które korzyści majątkowe wręczały.

Wcześniej prokurator zakończył postępowanie wobec 7 osób. Prokurator skierował wobec tych osób, w tym 5 podejrzanych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Będzinie, wnioski o wydanie wobec wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy. Nadal natomiast wobec 5 osób podejrzanych prokurator prowadzi śledztwo.

- informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Za przyjęcie korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jak informuje PO w Katowicach część podejrzanych w sprawie przyznała się do winy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress