Blisko wody – czyli najlepsze zdjęcia mieszkańców Dąbrowy Górniczej

2016-06-03

Spokój, rekreacja, formy przestrzenne, żywioł, zabawa. To tylko niektóre inspiracje osób, które wzięły udział w tegorocznym konkursie fotograficznym „Blisko wody” organizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi. W tegorocznej VII edycji konkursu pula nagród wyniosła 6 tys. zł, a pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Zbigniew Makulski za pracę „Wodne bramy”.

Konkurs fotograficzny „Blisko wody” zainaugurowany został tradycyjnie 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Warunkiem było zamieszkanie w Dąbrowie Górniczej. – Zmotywowani efektami konkursów w poprzednich latach ponownie chcieliśmy zainteresować mieszkańców Dąbrowy Górniczej tematem wody, która towarzyszy każdemu z nas w różnej postaci i przez całe życie. Nadesłane prace konkursowe miło nas zaskoczyły zróżnicowaniem podejścia do tematu. Szczególnie u nas, w Dąbrowie Górniczej woda jest wyjątkowym dobrem. Promuje nasze miasto dzięki pięknym terenom rekreacyjnym przy zbiornikach Pogorii, jednych z najpopularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców województwa śląskiego. Jednocześnie jako Dąbrowskie Wodociągi z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o wodę dostarczając ją dąbrowianom w postaci zdatnej do picia prosto z kranu – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Jury na prace konkursowe oczekiwało do 6 maja 2016 roku. W ocenie jury najlepszym zdjęciem okazały się „Wodne Bramy” Zbigniewa Makulskiego, który zdobył nagrodę w wysokości 2 000 zł. Drugie miejsce i 1 500 zł zdobył Marcin Wróblewski za pracę Dajcie mi wszyscy święty spokój” Marcina Wróblewskiego, a trzecie i 1 000 zł Krzysztof Paterek za „Ścianę płaczu”. Przyznano też 3 wyróżnienia, natomiast Katarzyna Stępień za zdjęcie „Cisza nad wodą” otrzymała nagrodę internautów.

Na konkurs nadesłano 155 prac. Obrady jury były burzliwe, a stawka nadesłanych prac wyrównana. – Mam takie odczucie, że konkurs zmierza w bardzo dobrym kierunku. Jest nam coraz trudniej wybrać zwycięskie prace, tak wyrównany jest poziom. Przy tym staramy się doceniać prace w bardzo różnych klimatach, technikach fotograficznych, by nie ukierunkowywać konkursu na pewien sposób ujęcia tematu przewodniego – mówi Katarzyna Łata-Wrona, jurorka Fotokonkursu, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

Galerię wszystkich nadesłanych na konkurs prac można zobaczyć na stronie internetowej www.fotokonkurs2016.dabrowskie-wodociagi.pl

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., Iwona Wilk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Krzysztof Matuszyński, zajmujący się zawodowo fotografią, jego zdjęcia publikowane były w „Le Monde”, „The Washington Post”, „Wprost”, „Polityce”, „Newsweeku”, zdobywca nagrody „Rzeczpospolitej” za najlepsze zdjęcie w Polsce, Marcin Liberski, Prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytyw oraz założyciel Szkoły Fotografii Pozytyw, Katarzyna Łata-Wrona, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

Informację nadesłał Michał Raszka, rzecznik prasowy Dąbrowskich Wodociągów.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress