Drożeje woda w Zagłębiu Dąbrowskim

2016-06-07

Od pierwszego lipca na terenie miasta Zagłębia Dąbrowskiego będę obowiązywały nowe stawki za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Niestety czekają nas podwyżki cen.

O podwyżka cen wody dużo mówi się w Będzinie. Decyzje w tej sprawie zapadły na majowej sesji Rady Miasta. Od 1 lipca będzinianie za wodę zapłacą o 12 groszy groszy więcej niż w poprzedniej taryfie. Nowa cena za m sześc. wzrośnie do poziomu 6,25 zł. Za odprowadzanie ścieków mieszkańcy zapłacą aż o 1,31 zł więcej. Nowa taryfa przewiduje kwotę 8,61 zł za m sześc. odprowadzonych ścieków.  Podwyżki cen w Będzinie wiążą się z wysokimi kosztami rozbudowy sieci jakie prowadzi MPWik.

Ubiegłoroczna inwestycja wodno-kanalizacyjna na kwotę 20 mln zł wiąże się również z obciążeniami spółki z tytułu amortyzacji liczonej procentowo od wartości wytworzonego majątku i wzrostem podatku od nieruchomości.

- informuje Rafał Pietrzyk, prezes MPWiK w Będzinie.

Z podwyżkami muszą liczyć się również mieszkańcy Sosnowca. Mieszkańcy korzystający z usług RPWiK za 1 m sześc. wody i ścieków zapłacą 11,02 zł zamiast 10,26 zł. Dużo większa podwyżka czeka mieszkańców odbierających wodę od SPWiK. Cena za 1 m sześc. wody i ścieków wzrośnie o 3,35 zł.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w Dąbrowie Górniczej, choć Dąbrowskie Wodociągi zaproponowały nowe taryfy a radni je przegłosowali to mieszkańcy nie powinni odczuć podwyżek ponieważ miasto zadecydowało o podniesieniu wysokość dopłat do nowych taryf, które wejdą w życie od 1 lipca br.

Dzięki temu ogólne rozliczenie ma wyjść na 0.  Do tej pory ceny wody w Dąbrowie Górniczej wynosiły 7,13 brutto za 1 m sześc. wody, nowa stawka wynosić będzie 7,41 zł (podwyżka o 28 groszy). Cena za odbiór 1 m sześc. ścieków wzrośnie z 10,05 zł brutto do 10,57 zł (podwyżka o 52 grosze). Łącznie taryfy wzrosną o 4,7 procent. Jak informuje dąbrowski magistrat podwyżki dopłat są równoważne z podwyżkami zaproponowanymi przez Dąbrowskie Wodociągi w nowej taryfie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress