Duże środki na edukację w Sosnowcu

2016-06-02

Sosnowiec otrzymał duże dofinansowania na miejską oświatę. Na programy realizowane w placówkach edukacyjnych udało się pozyskać dotację w kwocie ponad 3,5 miliona złotych.

Są to różnego rodzaju wsparcia, ponieważ są to wsparcia w ramach programu Erazmus dla szkół bezpośrednio, wsparcie dla szkół współpracujących z WSH, będzie w tym uczestniczyło 11 placówek oświatowych.

-mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo Sosnowiecki magistrat otrzymał dofinansowanie na przebudowę dwóch przedszkoli  –  nr 47 przy ul. Piłsudskiego 92 (Śródmieście) oraz nr 20 przy ul. Śliwki 38 (Niwka). Inwestycja pochłonie w sumie 4,6 mln zł, 85% tej kwoty czyli 3,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

Pierwsze przedszkole będzie miało dodatkowy oddział na 25 dzieci, to będzie rozbudowa przedszkola, dodatkowy pawilon, zagospodarowanie terenu. Podobnie będzie przy ul. Śliwki tylko tam zwiększamy przedszkole o dwa oddziały dla 50 dzieci.

-wyjaśnia Anna Jedynak,  zastępca prezydenta miasta.

W związku z rozbudową obie placówki zyskają również dodatkowe zajęcia.

To jest warunek. Żebyśmy mogli wnioskować o infrastrukturę należy najpierw pomyśleć co się chce zrobić w tym przedszkolu, więc oprócz tego, że brakowało miejsc musieliśmy mieć jeszcze pomysł na zajęcia. Dostaliśmy te pieniądze, to jest około miliona złotych.

-tłumaczy Anna Jedynak.

Poruszając kwestię edukacji w mieście, warto wspomnieć również o programie „Wsparcie na starcie”.

Każdy uczeń, który 1 września po raz pierwszy rozpocznie naukę w szkole podstawowej w pierwszej klasie otrzyma wsparcie w postaci 500 złotych.

 - tłumaczy pełnomocnik prezydenta ds. edukacji, Zbigniew Byszewski.

Świadczenie będzie udzielane w formie refundacji wydatków poniesionych przez rodzica dziecka na zakup wszelkich artykułów i przyborów szkolnych, ale także odzieży i obuwia.

Oczywiście rodzice dokonując zakupów prosi w sklepie o imienną fakturę lub rachunek, po to aby w dniach od 1 września w sekretariacie szkoły, do której będzie chodziło dziecko mógł złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia.

-komentuje Zbigniew Byszewski.

Weryfikacja dokumentów potrwa do połowy października, tak aby do końca miesiąca pieniądze mogły trafić do rodziców uczniów. Dodatkowo dla pierwszoklasistów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę miasto przygotowało pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości oraz wad postawy i walki z próchnicą.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress