Festiwal Pieśni Miłosnych i Zalotnych

2016-06-30

W urokliwym i zielonym Preczowie w sobotę rozbrzmiały pieśni w wykonaniu zespołów śpiewaczych i folklorystycznych. Ta liczna grupa wykonawców przyjechała do gminy Psary w ramach Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych.

Wszyscy bawią się w Preczowie, który w tym roku zgłosiliśmy do konkursu na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego. Zresztą jest to miejscowość, która miała dosyć duże szczęście do inwestycji w roku 2015. Spotykamy się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, strażnica jest już całkowicie zmodernizowana, na tym terenie wybudowaliśmy boisko wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzną, miejsca do odpoczynku także zmieniło się ono diametralnie.

- mówi Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary.

Na festiwalowej scenie zaprezentowały się zespoły z różnych zakątków Ślaska. Wśród wykonawców nie zabrakło również tych działających na terenie Gminy Psary.

Na festiwal do Preczowa po raz kolejny z pobliskiego Będzina przyjechał także Zespól Grodźczanie.

W trakcie gdy jury podejmowało decyzję  odnośnie zwycięzców, uczestnicy festiwalu w barwnym korowodzie, przy dźwiękach ludowych pieśni i przyśpiewek udali się nad rzekę, aby dopełnić tradycyjnych obrzędów nocy świętojańskiej i wypuścić wianki.

Jest to impreza, która cieszy się ogromną popularnością, a ja się bardzo cieszę, że my w Psarach kultywujemy też takie staropolskie święta. Jest to okazja dla zabawy mieszkańców, integracji środowiska tym bardziej, że odwiedzają nas też spoza ternu gminy czy nawet powiatu.

- komentuje wójt gminy.

Organizowany w Preczowie festiwal każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów i miłośników ludowego klimatu.

Jesteśmy tutaj od początku jak zespół istnieje, więc chyba 10 raz, jesteśmy tu stałymi bywalcami.

-zdradza Stefania Urgacz z Zespołu Grodźczanie.

Bardzo nam się podobało, po prostu zauroczyła nas miejscowość, te zielone tereny. Zawsze Zagłębie i Śląsk kojarzy się z czarnym, a tu jest pięknie i zielono, jest taka bardzo rodzinna atmosfera.

-ocenia Bronisława z Zespołu Pieśni i Tańca Wolanie,

Zamysł, żeby takie przedsięwzięcia  kulturalne organizować jest bardzo dobry. Ja bym zachęcał wszystkich innych, żeby  takie folklorystyczne tematy były poruszane.

-mówi Tadeusz Kmiecik, kierownik Kapeli Gródków.

Pierwsze miejsce podczas tegorocznego festiwalu zajął działający od 1979 roku Zespół Pieśni i Tańca Wolanie. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy wydarzenia rozpoczęli wspólną biesiadę i zabawę taneczną.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress