Klasyka nad wodą

2016-06-24

Plaża, drzewa, zachód słońca, którego ostatnie promienie odbijają się w tafli jeziora Pogoria III i muzyka niesiona wodą spod dąbrowskiego molo. Nic więcej nie potrzeba do romantycznego, letniego spaceru we dwoje lub relaksującej pauzy w treningu na świeżym powietrzu. W stworzeniu tej niezwykłej atmosfery pomogą trzy koncerty z cyklu „Klasyka nad wodą”, organizowane przez Pałac Kultury Zagłębia.

Już jutro o godzinie 21.00, przeniesiemy się w świat płomiennego tańca i pobudzimy zmysły koncertem „Oblicza Tanga”. Za sprawą Kwartetu Fourmat Gabriel w powietrzu zawiśnie muzyka Astora Piazzolli niezrównanego twórcy nurtu Tango Nuevo. W programie również kompozycje Domenica Modugno, a także polskie akcenty muzyczne. Dreszczyku emocji oraz międzywojennego klimatu doda utwór „Sex appeal” Henryka Warsa, niegdyś wykonywany przez legendarnego Eugeniusza Bodo. Zaśpiewają dwie utalentowane sopranistki z Opery Śląskiej: Aleksandra Stokłosa i Roksana Majchrowska. Przy fortepianie zasiądzie Klaudiusz Jania, który jest również autorem aranżacji muzycznych.

Kolejny koncert odbędzie się 29 lipca. To specjalna okazja dla tych, którzy postanowili spędzać wakacje w miejskich pieleszach. Czując na twarzy wieczorną bryzę, wybierzemy się w „Muzyczne Podróże”. Za sterami muzycznego parostatku stanie kwartet instrumentalny Etnos Ensemble. Odwiedzimy Bałkany, brzegi Bajkału, francuskie Lazurowe Wybrzeże, polskie góry oraz dawny krakowski Kazimierz. Skoki po mapie Europy umożliwi nam twórczość Wojciecha Kilara, Gorana Bregovica i Konrada Merty. Jednym z punktów repertuarowych kwartetu będą także tradycyjne piosenki żydowskie.

Wieńczącym cykl „Klasyka nad wodą”, będzie koncert z projektem kolaboracji muzyków z Filharmonii Śląskiej i Akademii Muzycznej w Katowicach. Marcin Maślak & dankArt quartet w wykonaniu „The malachite recital” 26 sierpnia. Połączenie klasycznych brzmień instrumentów smyczkowych z głębokimi barwami gitary klasycznej. Utwory z debiutanckiego albumu, nad którym patronat objęło miasto Dąbrowa Górnicza, inspirowane były minerałem, będącym symbolem harmonii i równowagi – w dwóch słowach wirtuozeria i klasyka.

W przypadku niesprzyjającej pogody, koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, dostępne przed każdym koncertem w Punkcie Informacyjnym PKZ lub online na stronie www.palac.art.pl. Informacje na temat ewentualnej zmiany miejsca dostępne w dzień koncertu pod numerem telefonu: 608 200 457.

Współorganizatorem cyklu „Klasyka nad wodą” jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, partnerem Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Sponsorem głównym cyklu „Klasyka nad wodą” jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Źródło: UM w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress