Pracownicy dąbrowskiego szpitala chcą dalej strajkować

2016-06-09

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej zostało przeprowadzone referendum strajkowe. Aż 97% biorących osób biorących w nim udział opowiedziało się za strajkiem.

W głosowaniu uczestniczyło przeszło 60 proc. personelu placówki. Referendum strajkowe zostało przeprowadzone w dniach 30 maja – 2 czerwca. Jak informują związkowcy protokół z wynikami głosowania został już przekazany pracodawcy.

Wyniki głosowania pokazały, że problemy, o których od wielu miesięcy mówią związki zawodowe, są rzeczywistymi problemami pracowników. Biorąc udział w referendum i opowiadając się za strajkiem, pracownicy dali nam sygnał do zorganizowania protestu.

– mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w placówce.

Zaznacza, że decyzje dotyczące rozpoczęcia akcji strajkowej jeszcze nie zapadły.

Spór w dąbrowskim szpitalu trwa niemal od początku roku i dotyczy podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł brutto dla wszystkich pracowników. Ponad to związkowcy uważają że problemem są bardzo niskie płace części pracowników, np. sekretarek medycznych oraz rozbieżności w wynagrodzeniach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Dyrekcji szpitala zarzucane są błędy w zarządzaniu.

Zdaniem przewodniczącej Solidarności działającej w szpitalu od momentu rozpoczęcia sporu ani razu nie doszło do zbliżenia stanowisk organizacji związkowych i pracodawcy.

Przypomnijmy, że 22 marca w szpitalu przeprowadzony został strajk ostrzegawczy. Strony sporów zwracały się również z prośbą o pomoc w rozwiązaniu konfliktu do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Pierwsze rozmowy zakończyły się fiaskiem. Niewykluczona jest dryga interwencja WRDS.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress