Muzeum Sztygarka zaprasza!

2016-07-22

Jeżeli kochacie Zagłębie, mamy dla Was niespodziankę. Odwiedziliśmy Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.


W tym niezwykłym miejscu postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś o naszym regionie.

Na pokładach węgla, na węglu to miasto wyrosło. Dzięki tym pokładom, czyli czasom, które miały miejsce 300 milionów lat temu, mamy obecnie prężnie rozwijające się miasto, które rozwinęło się na podbudowie przemysłu ciężkiego.

- tłumaczył Sebastian Kosakowski z Działu Przyrody i Techniki.

Rozmawialiśmy o historii Zagłębia i życiu jego dawnych mieszkańców. Była mowa m.in. o dwóch istotnych okresach: czasach prehistorycznych i czasach industrializacji.

Do najciekawszych rzeczy niewątpliwie należy tzw. Skarb Hutnika, czyli garnek, znaleziony w Łośni, to jest dzisiaj dzielnica Dąbrowy Górniczej, z ponad tysiącem srebrnych monet z XII wieku. Jest to jeden z większych skarbów takich dość wczesnośredniowiecznych z terenów Polski. Największy u nas, na terenie Zagłębia, i na szczęście eksponowany w naszym muzeum, a nie np. w Krakowie, czy gdzieś jeszcze dalej. Rzeczywiście pokazuje skalę tego zjawiska i skalę hutnictwa. Z ciekawszych rzeczy na pewno jest taki zwał drzewa. To jest średniowieczna płuczka, najstarsza w Polsce i myślę, że jedna z najstarszych w Europie.

- opowiadał o eksponatach Jarosław Krajniewski z Działu Historii.

Potem Sztygarka przeniosła nas w dalekie zakątki świata. Obejrzeliśmy również stroje naszych rodzimych podróżników i kamień z najwyższej góry na ziemi.

Tutaj większość eksponatów została przywieziona przez kustosza tego działu, Grzegorza Kuśpiela, który tak naprawdę na własnych barkach te rzeczy znosił do muzeum i tutaj stworzył cały wystrój tych sal.

- wyjaśniła Olga Lulek z Działu Etnograficzno-Podróżniczego.

Ale to nie koniec atrakcji! W muzeum działa także Klub Miłośników Gier Historycznych!

 Skupia grupę kilkunastu osób, nie tylko z Zagłębia, bo przyjeżdżają także regularnie osoby ze Śląska, które lubią bawić się w historię w taki dosyć niekonwencjonalny sposób, mianowicie przy pomocy gier historycznych. Przy czym nie mam tu na myśli, oczywiście, gier komputerowych, tylko to są gry planszowe, figurkowe.

- mówił Jarosław Krajniewski.

Wystawy, które odwiedziliśmy czekają na zwiedzających. Serdecznie polecamy!

Autor: Paulina Gazda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress