100-lecie Dąbrowy Górniczej

2016-08-19

W 1916 roku Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie, dziś po 100 latach od tamtych wydarzeń dąbrowianie świętują jubileusz swojej małej ojczyzny.

Wspaniała uroczystość, 100 lat temu, 18 sierpnia nadanie praw miejskich przez austriackich urzędników, wydarzenie ogromne. 

- mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W obchody 100-lecia Dąbrowy Górniczej aktywnie zaangażowało się wiele miejskich instytucji. Muzeum Miejskie Sztygarka na pierwszy dzień wielkiego świętowania przygotowało inscenizację historyczną.

Pokazujemy historię miasta w 13 odsłonach teatralnych, drugi dzień to jest Święto Wojska Polskiego, nawiązujemy oczywiście też do historii naszego miasta, będzie to oczywiście święto z pełną galą, z Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

-wyjaśnia Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Swój udział w tym wyjątkowym jubileuszu mają również działające w mieście fundacje i stowarzyszenia.

Już w sobotę od godziny 10.00 do godziny 15.00 organizujemy piknik rodzinny. „Piknik Pełen Życia” odbędzie się właśnie na terenie dawnego Defum, gdzie będziemy mieli atrakcje nie tylko dla maluchów.

- komentuje Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie.

Wszystkie imprezy i wydarzenia mające uczcić urodziny miasta będą odbywać się przed Pałacem Kultury Zagłębia, w Parku Hallera i na terenie po byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek – Defum.

Jesteśmy w miejscu gdzie rodziła się samorządność, jest tu tablica upamiętniająca powstanie tych komitetów obywatelskich, jest to również miejsce, w którym oddajemy pod dyskusję naszym mieszkańcom kwestie zagospodarowania terenu po byłej fabryce Defum. To jakby otwarcie nowego stulecia.

- tłumaczy Zbigniew Podraza.

Pierwszego dnia w uroczystościach jubileuszowych udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk.

Ja tutaj występuje jako przedstawiciel województwa, ale również jako mieszkaniec Dąbrowy. Dąbrowa Górnicza na prawdę kwitnie i pomysł by otworzyć tereny po byłej fabryce Defum, projekt „Fabryki Pełnej Życia” to świetny pomysł. Ciesze się, że to ma miejsce i że właśnie w tym miejscu chcemy uczcić te 100 lat, bo to jest takie nowe otwarcie dla miasta.

-ocenia Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Wielkie dąbrowskie święto zakończy się w niedziele. Stulatkowi życzymy udanych urodzin i kolejnych 100 lat prężnego rozwoju.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress