Kolarze górscy ścigali się w Dąbrowie Górniczej

2016-08-16

W miniony weekend w Dąbrowie Górniczej odbyła się druga edycja wyścigu w kolarstwie górskim, Bike Atelier XC. Zmaganiom kolarzy mogliśmy przyglądać się na terenie Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej.

Fot: Bike Atelier

W ramach wyścigu zawodnicy zmierzyli się z trasą o długości 3,4 km, która w zależności od kategorii wiekowej była pokonywana od 3 do 5 razu.

Wyścig miał formułę XC (cross country), czyli tę samą, w której za kilka dni rywalizować będą kolarze górscy w Rio de Janeiro. Polega ona na ściganiu się na stosunkowo krótkiej rundzie, określoną ilość razy. Wyścig jest krótszy niż tradycyjny maraton MTB, ale też bardziej intensywny.

-wyjaśniają organizatorzy.

Na trasie na zawodników czekało kilka utrudnień, do pokonania były krótkie, ale strome wzniesienia, ciekawe zjazdy oraz kilka przepraw przez rzekę. Jak informują organizatorzy na najdłuższym dystansie triumfował Michał Kucewicz.

Trasa była stosunkowo „szybka”, więc wyścig przebiegał niezwykle dynamicznie. Po przejechaniu kilku rund na rozgrzewce wiedziałem, że bardzo ważny będzie początek. Należało zaraz po starcie ustawić się na czele grupy, by później nie tracić niepotrzebnie siły na przedzierania się do czołówki. Udało się zrealizować ten plan i od początku jechałem pierwszy. Później przekazałem prowadzenie na 2,5 rundy Mateuszowi Zoniowi, ale w pewnym momencie przejąłem pałeczkę pierwszeństwa i na finałowych okrążeniach testowałem Mateusza i Tomka. Pod koniec wyścigu udało się oderwać i z bezpieczną przewagą wjechać na metę. Kolejny mój start to na pewno Bike Atelier MTB Maraton w Psarach. Ścigam się również na szosie, dlatego planuję też udział w Cyklo Gdynia. 

– opowiadał zwycięzca, Michał Kucewicz.

Na dystansie 4 okrążeń najlepszy był Marek Kubuszok (Bike Atelier Team). Najmłodsi zawodnicy startujący na trasie XC, przejechali 3 rundy. Na mecie najszybszy był Wojciech Mędrzecki (Gomola Trans Airco). W ramach imprezy odbyły się również wyścigi dzięcięce, oraz rowerowy konkurs rodzinny dla rodzica z dzieckiem, w którym do wygrania był samochód marki Skoda z pełnym bakiem na weekend.

Był to znakomity sposób na rozpoczęcie długiego weekendu. Rywalizacja prowadzona była w ciekawym parkowym terenie, obok ośrodka wypoczynkowego Pogoria, startować mogły całe rodziny, a pogoda była bardzo dobra do ścigania.

– mówi Anna Bara, organizator Bike Atelier XC.

Na linii startu dąbrowskiego wyścigu stanęło ponad 100 uczestników, co oznacza bardzo dobrą frekwencję.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress