Noc pod gwiazdami

2016-08-16

Wspólne obserwacje sierpniowego nieba to już w Dąbrowie Górniczej tradycja. Jak co roku podczas Nocy Spadających Gwiazd na plaży nad Pogorią III zgromadzą się setki mieszkańców regionu, by bawić się wspólnie, a po zapadnięciu zmroku podziwiać przelatujące Perseidy.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 20 sierpnia (sobota) i rozpocznie się o godz. 17.15.  –Tym razem Noc Spadających Gwiazd świetnie wpisuje się w obchody 100-lecia Dąbrowy Górniczej. Tradycyjnie stawiamy na rodzinny charakter imprezy. Zapraszamy maluchy, rodziców i seniorów, atrakcji nie zabraknie dla nikogo – mówi Dominik Penar, Prodziekan WSB ds. Kształcenia.

Organizatorzy zapraszają na widowiskowe, wybuchowe eksperymenty, które mali naukowcy będą mogli przeprowadzać wspólnie z szaloną Ekipą Pana Korka. Będą też kosmiczne warsztaty dla dzieci, pokaz capoeiry (brazylijskiej sztuki walki) turniej siatkówki plażowej (studenci WSB vs Absolwenci WSB), pokaz ćwiczeń nordic walking czy ćwiczenia na trampolinach. Na seniorów czekać będą bezpłatne badania, a dla pań przygotowano pokaz gwiezdnego makijażu.

Razem ze Stowarzyszeniem Rowerowa Dąbrowa Uczelnia zaprasza również na gwiezdny maraton na dwóch kółkach zakończony wspólnym grillowaniem (organizatorzy proszą o zabranie ze sobą prowiantu).

Czekamy szczególnie na rowerzystów przebranych w kostiumy nawiązujące do kosmicznego wydarzenia, którego będziemy świadkami po zapadnięciu zmroku. W ubiegłym roku mieszkańcy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Liczmy na kreatywnych rowerzystów także i w tej edycji.

– dodaje  Dominik Penar.

Gwiazdą wieczoru będzie Kasjan Cieśla, utalentowany student Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, uczestnik programu X-Factor.

Jak wynika z prognoz NASA, w tym roku podniebny spektakl może mieć rzadko spotykany charakter. Wszystko za sprawą drobin pyłu pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, które określamy mianem Perseidów. Tego lata Ziemia znajdzie się w centrum chmury, którą one tworzą. Tak intensywny deszcz meteorytów widoczny będzie dopiero za 12 lat.

Zapierające dech w piersiach rozbłyski na niebie można obserwować do końca sierpnia, my jednak zapraszamy, aby tę niezwykłą noc spędzić wspólnie z nami, korzystając bezpłatnie z szeregu atrakcji, które przygotowaliśmy dla mieszkańców.

 – zachęca prodziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Od godz. 21.00 uczestnicy wydarzenia będą prowadzić obserwację nieba wspólnie z Dariuszem W. Nelle z Obserwatorium Astronomicznego przy Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej.Obserwacji towarzyszyć będzie prelekcja pt. „Początek wszechświata”.

Współorganizatorami wydarzenia są: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Dom Europejski. Partnerzy inicjatywy: Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, Nordic Walking Team, Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa.

Informację nadesłała Agnieszka Stefaniak-Zubko w WSB w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress