Rusza remont dworca w Sosnowcu – Maczkach

2016-08-26

Już niebawem ruszy długo wyczekiwany remont dworca kolejowego w Sosnowcu -Maczkach. Polskie Koleje Państwowe przekazały dziś klucze do zabytkowego obiektu wykonawcy, który zajmie się przeprowadzenie rewitalizacji.

Prace remontowe mają rozpocząć się w ciągu kilkunastu najbliższych dni, modernizację przeprowadzi konsorcjum firm P.A. Nova, TWS GP i Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar.

Od poniedziałku zaczynamy wygradzanie i zabezpieczanie terenu. Pierwsze poważne prace rozpoczną się od rozebrania budynków przy rynku przed dworcem. Najtrudniejsze zadanie, to z pewnością prace konstrukcyjne w samym budynku oraz budowa przejścia podziemnego, pod torami kolejowymi.

- tłumaczy Przemysław Żur wiceprezes Zarządu P.A. NOVA S.A

Jak informowaliśmy w 2014 roku pomiędzy PKP S.A. a Politechniką Śląską w Gliwicach został podpisany list intencyjny mówiący o zmiarze utworzenia w dawnym budynku dworca Centrum-Naukowo Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Cieszę się, że możemy mieszkańców poinformować o rozpoczęciu prac. Bardzo nam zależy, aby dzielnica, która od zawsze związana była z koleją, zmieniła swe oblicze.

– mówi Jeremiasz Świerzawski, Dyrektor Projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A.

Informacja o rozpoczęciu prac oznacza bowiem duże zmiany dla całej dzielnicy Sosnowca.

Zgodnie z projektem, oprócz dworca, wyremontowany zostanie jeszcze jeden budynek, który ma pełnić funkcję usług handlu i gastronomii związanych z obsługą uczelni oraz mieszkańców Maczek. Dokumentacja zakłada także budowę przejścia podziemnego łączącego budynek stanowiący pozostałość po historycznej zabudowie w otoczeniu nieistniejącej dawnej komory celnej (przy ul. Krakowskiej) z budynkiem byłego dworca kolejowego (międzytorze linii kolejowych). 

- informuje sosnowiecki magistrat.

Prezydent sosnowca nie krył dziś swojego zadowolenia w związku z przeklazaniem wykonawcy kluczy do obiektu.

Bardzo się cieszymy z tej inwestycji i chcemy współpracować z wykonawcą. My również będziemy tutaj prowadzić duże inwestycje na kwotę ponad 30 mln zł., związane z budową cieci wodno-kanalizacyjnej. Chciałbym podziękować zarządom PKP, byłym i obecnemu, również ministerstwu – byłemu i obecnemu, a także każdemu, kto przyczynił się do rozpoczęcia tej inwestycji. Dla mnie, rodowitego sosnowiczanina, to najważniejszy zabytek infrastruktury technicznej – to fantastyczne miejsce w naszym mieście.

- podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Koszt inwestycji wyniesie blisko 40 mln złotych.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress