20,5 mln zł na przebudowę miejskiej biblioteki (wideo)

2016-09-13

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu już za 15 miesięcy całkowicie zmieni swoje oblicze. Władze miasta podpisały umowę na przebudowę sosnowieckiej książnicy.

To chyba jedna z największych inwestycji w naszym mieście w tej chwili, a na pewno z tych podpisanych. Tutaj jeden budynek, jakże ważny dla naszego miasta, umowa na 20,5 miliona złotych. Myślę, że ta kwota, która zostanie wydana pokaże za 15 miesięcy, że było warto.

- wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budynek biblioteki został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, przez wiele lat w tym miejscu oprócz biblioteki mieściło się Kolegium Języka Biznesu Uniwersytetu Śląskiego. Od ośmiu lat jedynym gospodarzem obiektu jest sosnowiecka książnica, do tej pory cały budynek nie był jednak w pełni wykorzystywany.

To będzie zupełnie nowa odsłona tego obiektu, obiekt ma już ponad 45 lat i to najwyższy czas, żeby przybrał nowe szaty, ale nie o szaty tu chodzi a przede wszystkim funkcję jaką będzie spełniała biblioteka. Chcemy, żeby mieszkańcy naszego miasta, ale również regionu mieli wyśmienite warunki do tego aby korzystać z naszych zbiorów i oferty.

-mówi Elwira Kabat-Georgijewa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Wykorzystanie całego obiektu da sosnowieckiej książnicy możliwość udostępnienia wszystkich zbiorów. W swoim posiadaniu biblioteka ma ponad 200 tysięcy wolumenów, które dotychczas nie były dostępne dla oka czytelnika.

Parter będzie przeznaczony głównie dla dorosłego odbiorcy, będzie bardzo duża wypożyczalnia z pełnym dostępem do półek bibliotecznych, powstanie Dział Multimedialny taki z prawdziwego zdarzenia, pojawi się również sala szkoleniowa i zupełnie oddzielna część, wielofunkcyjna aula. Pierwsze piętro będzie w dużej mierze przeznaczone dla dzieci, będzie tam również Dział Zbiorów Regionalnych i tradycyjna w pewnym sensie czytelnia.

- omawia Katarzyna Zawadzka, wicedyrektor biblioteki.

Kolejną atrakcją placówki będzie kino plenerowe, które znajdzie się na przebudowanym tarasie. Efekty tak dużej inwestycji będziemy mogli obejrzeć pod koniec 2017 roku.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress