Oddali cześć żołnierzom Batalionu Obrony Narodowej Sosnowiec

2016-09-20

W sobotę, 17 września br. przedstawiciele Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 złożyli na mogile żołnierzy batalionów obrony narodowej w Ulowie pod Tomaszowem Lubelskim wieniec od władz samorządowych Sosnowca. Od kilku lat rekonstruktorzy związani z Fundacją odwiedzają, w drugiej połowie września, miejsca pamięci i pochówku żołnierzy walczących w jednostkach Grupy Operacyjnej „Śląsk”.

77 lat temu, przez cały dzień 19 września 1939 roku trwała bitwa o Ulów. Utrzymanie miejscowości było kluczowe dla powodzenia natarcia innych jednostek Grupy Operacyjnej „Jagmin” (wcześniej „Śląsk”) na Tomaszów Lubelski. Zadanie zajęcia miejscowości otrzymał 201 pułk piechoty rezerwowej złożony z Batalionów Obrony Narodowej „Katowice”, „Sosnowiec” i „Zawiercie”, wspierały ich kombinowane oddziały z innych jednostek piechoty.

Atakujący BON „Sosnowiec” zajął wzgórze 349 broniące wejścia do Ulowa od strony traktu na Tomaszów Lubelski. Przez cały dzień żołnierze obrony narodowej odpierali kolejne ataki Niemców i próby okrążenia wzgórza. Batalionem dowodził kapitan Grankowski, który ranny w obie nogi, został wieczorem ewakuowany ze wzgórza.

- tłumaczy Marcin Tutaj z Fundacji.

Śladem tych walk jest mogiła zlokalizowana na skrzyżowaniu dróg z Ulowa i Tomaszowa Lubelskiego. Właśnie w tym miejscu, w 1939 roku okoliczna ludność chowała ciała żołnierzy poległych w walkach o Ulów. Dzięki współpracy Fundacji im. G.O. „Śląsk” 1939 i Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej miasta Sosnowca, w 2015 roku po raz pierwszy pojawił się tam wieniec od władz samorządowych Sosnowca.

Informację nadesłał Marcin Tutaj, sekretarz Zarządu Fundacji im. G.O. „Śląsk” 1939.

Autor: kot kot

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress