To koniec Oddziału Noworodków i Wcześniaków w szpitalu w Będzinie?

2016-09-23

Oddział Noworodków i Wcześniaków w Szpitalu Powiatowym w Będzinie ma zostać zlikwidowany, taką decyzję podjęła w czwartek Rada Społeczna Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. W spotkaniu, na którym decydowano o losach oddziału uczestniczył prezydent Będzina, który stanowczo sprzeciw się działaniom Rady Społecznej Szpitala.

Likwidacja Oddziału Noworodków i Wcześniaków to nie jedyna decyzja jaka zapadła w czwartek. Rada Społeczna Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie zadecydowała również o zmniejszeniu o 30 łóżek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i przeniesieniu go do Czeladzi. Ponadto w placówce w Będzinie zlikwidowany zostanie blok porodowy, izba przyjęć i szkoła rodzenia.

Takim zmianom stanowczo sprzeciwiają się władze Będzina oraz miejscy radni, którzy w tej sprawie wystosowali apel pod którym podpisali się prawie przez wszyscy obecni radni za wyjątkiem radnego z PiS.  W treści wystosowanego apelu czytamy:

Wzywamy starostę powiatu będzińskiego, przewodniczącego Rady Społecznej Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie, pana Arkadiusza Watołę do natychmiastowego wycofania się z zapisów projektów uchwał Rady Społecznej PZZOZ w Będzinie (…), na mocy których zlikwidowany zostanie oddział noworodków i wcześniaków, blok porodowy, izba przyjęć położniczo-ginekologiczna i szkoła rodzenia w Będzinie przy ulicy Małachowskiego 12 i zmieniona zostanie nazwa oddziału położniczo- ginekologicznego na oddział ginekologiczny, z jednoczesną redukcją łóżek z 50 do 20. Wzywamy do ponownego przeanalizowania sytuacji i podjęcia zdecydowanych kroków zmierzających do zachowania działalności leczniczej oddziału noworodków i wcześniaków.”

Decyzje, które zapadły w czwartek to kolejny etap zmian, o których Rada Społeczna PZZOZ zadecydowała w ubiegłym roku. Już wtedy mówiło się o likwidacji kilku znajdujących się w Będzinie oddziałów. Jak tłumaczył wtedy starosta będziński Arkadiusz Watoła, powiatu nie stać na utrzymywanie dwóch placówek.

Decyzja podjęta przez Radę Społeczną PZZOZ nie jest wiążąca, o ostatecznych losach oddziałów zadecydują wkrótce radni powiatu będzińskiego. Z uwagi na układ sił panujących Radzie Powiatu w praktyce podjęcie uchwały może być tylko formalnością.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress