Zagłębiowskie Centrum Onkologii z kontraktem na radioterapię

2016-09-19

Zagłębiowskie Centrum Onkologii otrzymało kontrakt na świadczenia z zakresu radioterapii. Przez ostatnie dwa dąbrowski szpital terapię dla osób chorych na raka prowadził na własny koszt, ponieważ NFZ nie przekazywało szpitalowi funduszy na leczenie pacjentów onkologicznych.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Wartość kontraktu jaki otrzymało Zagłębiowskie Centrum Onkologii opiewa na 824 408 złotych, kontrakt ma obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku. Zdaniem Zbigniewa Grzynowicza, dyrektora placówki to przełomowa decyzja od czasu gdy w Dąbrowie Górniczej powstał ośrodek onkologiczny.

Stworzyliśmy jedną z najnowocześniejszych placówek dla pacjentów onkologicznych w regionie, wyposażoną m.in. w zaawansowane technologicznie akceleratory liniowe do prowadzenia radioterapii. Wszystkie przedsięwzięcia, jakie podejmujemy, są realizowane z myślą o pacjentach. Chcemy stale podnosić jakość oferowanych świadczeń i poprawiać bezpieczeństwo chorych, ale też stwarzać przyjazne warunki pracy dla personelu szpitala. Przyznany kontrakt z pewnością przyczyni się do realizacji tych celów. Z usług ZCO korzystali do tej pory mieszkańcy nie tylko Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, ale także wielu chorych z innych miast województwa, jak choćby z Czeladzi, Jaworzna i Siemianowic Śląskich.

– mówi dyrektor Zbigniew Grzywnowicz.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii funkcjonuje od września 2014 roku, do tej pory w regionie nie funkcjonował żaden ośrodek świadczący kompleksową opiekę onkologiczną.

 Jego budowę poparły m.in. Ministerstwo Zdrowia, przyznając dotację na ten cel w wysokości 12 milionów zł, ale także Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa i centrala NFZ. Początkowo szpital nie otrzymał jednak obiecywanego kontraktu od Funduszu, dlatego dyrekcja placówki podjęła decyzję o rozpoczęciu leczenia pacjentów na własny koszt. Niekorzystnie wpływało to na sytuację finansową szpitala i było przyczyną problemów kadrowych związanych z żądaniami płacowymi pracowników. Co istotne, wstrzymanie udzielania świadczeń pacjentom spowodowałoby konieczność zwrotu wielomilionowej dotacji. Starania szpitala w Dąbrowie Górniczej o przyznanie kontraktu na radioterapię przez cały czas popierali pacjenci placówki. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisało się ponad 6 tysięcy osób.

- przypomina Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Jak informuje dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii szpital stale rozwija się. Jeszcze jesienią w placówce ma zostać uruchomiona Poradnia Gastroenterologiczna. Niebawem zacznie funkcjonować również nowa strona internetowa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, na której pacjenci znajdą m.in. informacje o zakresie usług medycznych, ofercie ZCO.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress