„Architektura Będzina 1918-1939″ (wideo)

2016-10-21

Dzięki pasji i kilkuletnim badaniom archiwalnym prowadzonym przez Stefanię Lazar powstała książka o architekturze Będzina z okresu międzywojennego.

Książka ma charakter naukowy, powstała na podstawie badań przeprowadzonych w Archiwum Państwowym w Katowicach i Kielcach. Są to materiały niepublikowane do tej pory, więc ma ona charakter oryginalny pod względem badawczym.

- omawia Stefania Lazar, autorka książki, historyk.

Wydawcą publikacji jest dobrze znana w Będzinie Fundacja Brama Cukermana.

Ta książka powstała tylko i wyłącznie dzięki Stefanii, jej staraniom i olbrzymiej kwerendzie archiwalnej. Jesteśmy bardzo dumni, że my możemy być wydawcą, że nas o to poprosiła ponieważ jest to dla nas pierwsza taka ważna publikacja.

- wyjaśnia Karolina Jakoweńko, prezes zarządu Fundacji Brama Cukermana.

Od pomysłu na stworzenie książki o architekturze Będzina do jej wydania upłynęły cztery niezwykła pracowite lata. W książce znajdują się dwa rodzaje ilustracji. Pierwsze to niepublikowane dotąd oryginalne rzuty projektów architektonicznych. Druga część fotografii to współczesne zdjęcia wykonane przez Krystiana Niedbała.

Ze Stefania mieliśmy już okazję współpracować, chociażby w ramach projektu o Saturnie w Czeladzi, teraz postawiliśmy na nasze miasto i chcieliśmy pokazać, że wbrew pozorom w miejscach, w których przebywamy codziennie i widujemy te same budynki można pokazać coś ciekawego. 

- komentuje Krystian Niedbał, fotograf.

Patronami publikacji autorstwa Stefani Lazar są Śląska Izba Budownictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Będzina, dzięki któremu udało się pozyskać fundusze na wydanie książki.

Udało się część mecenasów pozyskać, bo wiadomo, że wydanie takiej książki troszeczkę kosztuje. Cieszę się, że ta książka ukazuje się bo jest deficyty w Będzinie tego rodzaju publikacji. 

- mów Sławomir Brodziński, członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Jeśli jesteście ciekawi jakie budynki w Będzinie, które z pewnością doskonale znacie powstały w latach 1918-1939 koniecznie zajrzyjcie do najnowszej publikacji autorstwa Stefani Lazar.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress