Orły z Kazimierza-Juliusza wyleciały na powierzchnię (wideo)

2016-10-07

Z zamkniętej już kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto dziś cenne płaskorzeźby przedstawiające godło narodowe. Poza historycznymi orłami wyrobisko opuściła figurka św. Barbary oraz godło górnicze z 1906 roku.

Autor: Łukasz Krawiec

Konserwator dzieł sztuki zakwalifikował do zdemontowania i wydobycia na powierzchnię dwie płaskorzeźby orłów z lat 1926 i 1927. Górnicze pamiątki opuściły kopalnie szybem K-1, który został oddany dziś do likwidacji.

Likwidacja szybu spowoduje bezpowrotne odcięcia wyrobiska Kazimierza-Juliusza, które w kolejnych etapach likwidacji kopalni ma zacząć wypełniać woda.

Pewne jest, że część wydobytych dziś zabytków trafi do muzeów, nie wiadomo jeszcze jednak do których. Figura Św. Barbary pozostanie na Kazimierzu, otrzyma ją Rada Dzielnicy. Decyzja o tym zapadła 13 września podczas spotkania Rad Dzielnic z Kazimierza Górniczego, Maczek, Porąbki i Juliusza z przedstawicielami Kopalni Kazimierz-Juliusz, SRK oraz związków zawodowych Solidarność i Sierpień 80

Doszliśmy do porozumienia, że figurka św. Barbary zlokalizowana na poziomie IV w obrębie szybu „Kazimierz – I” na Ruchu „Kazimierz” ZOSTANIE PRZEKAZANA RADZIE DZIELNICY, która powoła społeczny komitet mający na celu wybudowanie kapliczki na skrzyżowaniu ulic Głównej, Armii Krajowej i Kościuszkowców. Figurka Świętej Barbary będzie usytuowana w miejscu dostępnym dla każdego mieszkańca wschodnich dzielnic. Będzie przypominać o górniczych tradycjach naszego regionu. Bardzo dziękuję przedstawicielom Rad Dzielnic, NSZZ Solidarność, WZZ Sierpień 80, Kopalni Kazimierz-Juliusz oraz Spółce Restrukturyzacji Kopalń za to porozumienie, a Pani Poseł Barbara Chrobak, oraz Posłowi Robert Warwas za udzielone wsparcie.

-napisał wówczas na swoim profilu na Facebooku Łukasz Krawiec, przewodniczący Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress