Październik miesiącem walki z rakiem piersi (wideo)

2016-10-06

Rak piersi to jeden z największych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Wczesne wykrycie tego nowotworu daje możliwość całkowitego wyleczenia. 

Jeżeli wyryjemy wcześnie guzek w obrębie piersi to można podjąć właściwe onkologiczne leczenie i to może skutkować tym, że wiele lat człowiek może normalnie żyć i funkcjonować 

-mówi lek. med. Andrzej Jankowski, prezes Fundacji Pro Salute.

Niestety wiele kobiet bagatelizuje rolę profilaktyki i zapomina, że samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka.

Ja na przykład sobie sama wykryłam, nie przypuszczałam nawet bo w rodzinie nikt nie chorował. Poszłam na mammografię i zaraz stwierdzono, że to jednak jest to czego nie oczekiwałam.

-wspomina Krystyna Gardeła, będzińska Amazonka.

Mammografia to metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrycie raka piersi we wczesnym, bezobjawowym jeszcze klinicznie stadium rozwoju.

Wiele osób boi się wykonywać tych badań bo nie chce się dowiedzieć, że coś może być groźnego. Ważne jest to żeby kobiety zgłaszały się na badanie i wykorzystały możliwość, że jest to bezpłatne badanie, że można takie badanie bez jakiś problemów.

- komentuje lek. med. Andrzej Jankowski.

Do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych zachęca Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek.

Cały czas namawiamy kobiety, przy każdej okazji jak jest taka możliwość, np jak jest Festiwal Ludzi Aktywnych gdzie jest dużo i młodszych i starszych kobiet to zachęcamy do  samobadania piersi i profilaktyki  

- tłumaczy Elżbieta Szecówka, będzińska Amazonka.

Zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad 2-krotnie, z rakiem zmagają się również coraz młodsze kobiety.

Zauważamy tutaj w naszym klubie, ze coraz młodsze dziewczyny przychodzą, jest to przerażające, ale trzeba z tym walczyć i ta profilaktyka to na prawdę bardzo bardzo dużo daje. 

-ocenia Krystyna Gardeła.

Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, niestety dla niektórych kobiet wciąż znaczy tak mało…

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress