Sosnowiec walczy z zanieczyszczonym powietrzem

2016-10-17

Rozpoczął się sezon grzewczy. On i niekorzystne warunki meteorologiczne spowodowały, że temat smogu w naszym regionie znów stał się palącym problemem.

Często pojawiają się informacje, że województwo śląskie, ale Sosnowiec szczególnie jest narażony na tą niską emisje. My jako miasto poprzez pieniądze budżetu z tą niską emisją walczymy poprzez termomodernizację, zakup nowoczesnego taboru autobusowego. Ta niska emisja często jest spowodowana paleniem śmieci w piecach, wiec równocześnie musimy prosić mieszkańców by nie tego nie robili.  

-komentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent Sosnowca ma nadzieję, że na prośbach się skończy, ponieważ jeśli mieszkańcy nie dostosują się do panujących reguł mogą spodziewać się w swoim domu strażników miejskich.

W chwili obecnej prezydent po raz pierwszy upoważnił straż miejską do tego aby zgodnie z przepisami mogła dokonywać takowych kontroli. Dzięki temu możliwe będzie pobranie z pieców  próbek popiołów i zweryfikowanie tego przez akredytowane laboratorium co tam zostało spalone.

-wyjaśnia Adam Liwochowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w UM w Sosnowcu.

W przypadku stwierdzenia, że w piecu palono odpadami wszczynana będzie odpowiednia procedura sądowa.

Jest tez druga możliwość, taka kiedy strażnicy miejscy złapią kogoś na gorącym uczynku w tym momencie doraźnie zostanie wszczynana procedura administracyjna i taka osoba otrzyma mandat. Może być to mandat wysoki bo aż do kwoty 500 zł.

- tłumaczy Adam Liwochowski.

Poza kontrolami prowadzonym przez straż miejską w Sosnowcu ruszy europejski projekt CLAiR CITY poświęcony jakości powietrza.

Biorą w nim udział jednostki naukowo badawcze, przedsiębiorstwa oraz 6 miast, w których zostaną wypróbowane narzędzia, które zostaną wyprodukowane przez naukowców w trakcie realizacji projektu, który będzie trwał 4 lata.

- mówi Barbara Kosowska-Siwiec,  kierownik Referatu Współpracy w Wydziale Funduszów Zewnętrznych i Współpracy UM w Sosnowcu

Celem projektu jest zaangażowanie mieszkańców do zbadania za pomocą specjalnej aplikacjo oraz gry komputerowej  ich osobistego wpływu na jakość powietrza oraz poziomu emisji dwutlenku węgla w ich miastach. Dodatkowo w ramach projektu Sosnowiec otrzyma środki na organizację działań lokalnych w wysokości ponad 62 tysięcy euro.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress