Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego

2016-10-19

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat przeprowadzono kompleksowe badania kultury tradycyjnej Zagłębia Dąbrowskiego. 

W ramach projektu „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”przez ostatnie lata prowadzone były wywiady i dokumentacja m.in. w miejscowościach, w których badania etnograficzne prowadzone były kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu.

Te badania, które były tak mocno zintensyfikowane przez te odstanie trzy lata, pokazały nam, że warto badać zagłębia Dąbrowskie, że jest wiele rzeczy które trzeba jeszcze udokumentować. 

-mówi Dobrawa Skonieczna-Gawlik, autorka publikacji „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”.

Efektem przeprowadzonych badań jest 400 stronicowa publikacja.

Przede wszystkim skupiliśmy się na obrzędowości dorocznej i rodzinnej, omówiliśmy zarówno tą tradycyjną obrzędowość, ale również postaraliśmy się zahaczyć o to co dzieje się współcześnie. Również omówiliśmy pokrótce takie najważniejsze aspekty kultury materialnej kultury Zagłębia Dąbrowskiego jak budownictwo i strój. 

-dodaje Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

Publikacja jest bogato ilustrowana zarówno fotografiami archiwalnym jak i współczesnymi. Autorem tych drugich był m.in Bartosz Gawlik.

W wydanej właśnie publikacji znajdziemy również zdjęcia Roberta Garstki, który dzięki swoim fotografiom przybliża czytelnikowi zagłębiowskie obrzędy.

Niektóre z tych tradycji są unikatowe. Wato wspomnieć m.in. Gminę Niegowa, która ma tradycje ostatkowe „misiów”, na Śląsku zwane „wodzeniem bera” czy „niedźwiedzia”, czy np. w pobliżu Koziegłów jest tradycja „Turków”, straży wielkanocnych, które stoją przy grobie pańskim. 

-mówi Robert Garstka, autor fotografii zawartych w publikacji.

Jak mówią realizatorzy przedsięwzięcia ta publikacja nie mogłaby powstać gdyby nie ludzie, dla których tradycja jest niezwykle ważna.

W dużej mierze jest to dzięki ludziom, którzy te tradycje kultywują, ludziom którzy pozwolili nam przyglądać się temu. Mam też taka nadzieję, że naszą obecnością daliśmy im taki czytelny sygnał, że to jest wartościowe.

- ocenia Bartosz Gawlik, autor fotografii zawartych w publikacji.

W końcu to właśnie tradycja bardzo często kształtuje wiele obszarów życia społecznego. Dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o swoich korzeniach i miejscu z którego się wywodzimy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress