WARTOŚCI EUROPEJSKIE W CKZIU

2016-10-11

10.10.16 w ramach współpracy CKZiU z Fundacją Evens zorganizowano na terenie Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska debatę oraz warsztaty na temat naszej demokratycznej tożsamości.

W spotkaniu oprócz młodzieży wzięli udział również przedstawiciele dyrekcji CKZiU: dyrektor Jacek Górski, wicedyrektor Zbigniew Zalas , a także z ramienia władz miasta opiekun Młodzieżowej Rady Miasta- asystent Prezydenta Sosnowca-p. Mateusz Bochenek.

Czy mamy w Europie zestaw wartości podzielany przez wszystkich? Jeśli tak, czy wszyscy interpretujemy je tak samo? Czy Unia Europejska jest wspólnotą opartą na wartościach? Na takie m.in. pytania odpowiadała młodzież, biorąca udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Warsztaty poprowadziła p. Magdalena Braksator i p. Krzysztof Lubiniecki. Honorowym gościem był współzałożyciel Amnesty International w Polsce p. Bogusław Stanisławski.

W pierwszej części warsztatu uczestnicy mieli za zadanie przyjrzeć się swoim własnym pomysłom dotyczącym wartości. Jakie wartości uczestnicy uważają za istotne dla społeczeństwa, w którym można żyć? Druga część warsztatu to porównanie pomysłów uczestników z wartościami przedstawionymi w filmie “I am Europe”. Trzecia część stanowiła bliższe przyjrzenie się kontekstowi europejskiemu: jak Unia Europejska przekłada te wartości na konkretne działania? Czy to wystarczy? Uczestnicy omawiali życiowe przykłady tego, jak UE interpretuje te wartości oraz – tam, gdzie jest to potrzebne – formułuje swoje rekomendacje. Następnie wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy, z których każda omówiła jeden konkretny aspekt.

Na zakończenie warsztatu wartości zostały umieszczone w kontekście uniwersalnym. Nauczyciele natomiast otrzymali narzędzia do realizowania w szkole lekcji opartych na wartościach europejskich.

- przekazała organizatorka Dnia Solidarności Bożena Fulas.

Informację nadesłała Bożena Fulas z CKZiU w Sosnowcu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress