Wujcowie w sosnowieckim „Staszicu”

2016-10-20

Upamiętniając czterdziestą rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu zorganizowało 18 października konferencję edukacyjną dla zagłębiowskiej młodzieży, która poznała osobiście poznała historię legendarnych działaczy opozycji antykomunistycznych Ludwika i Henryka Wujców oraz Jana Lityńskiego. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca oraz Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Konferencję otworzyła prelekcja dra Jarosław Nei, z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w której opowiedział o początkach KOR-u.

Działalność Komitetu Obrony Robotników na początku nakierowana była na niesienie pomocy osobom poddanym represjom na skutek protestów w Ursusie, Płocku i Radomiu. Potęga Komitetu Obrony Robotników związana była z aktywnością jego członków.

– podkreślił dr Neja.

O działalności opozycyjnej, osobach współpracujących z Komitetem Obrony Robotników, atmosferze po strajkach 1976 roku oraz procesach i represjach opowiadali młodzieży Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Jan Lityński.

Przejmujący był kontakt z rodzinami osób, które stawały przed sądem. Były one niezwykle mocno zastraszone.

– powiedział Henryk Wujec.

Ludwika Wujec podczas wystąpienia zaznaczyła też rolę kobiet w działalności antykomunistycznej, natomiast Jan Lityński podkreślił ryzykowność, ale również słuszny czas powstania pierwszej, jawnej organizacji opozycyjnej.

Można powiedzieć, że KOR trafił w dobry czas. Faktycznie władza w Polsce była wówczas mniej represyjna, niż w latach poprzednich. Dlatego też zakładaliśmy, że może się to udać.

–mówił Jan Lityński. 

Konferencję urozmaicono projekcją filmu dokumentalnego „Piosenka z kluczem” w reżyserii Ewy Szpryngier, opowiadającego o wydarzeniach roku 1976.

Tradycją „Staszica” są spotkania z wyjątkowymi osobami. Dzisiejsze udowadnia, że warto mieć ideały, być odważnym i czasem iść pod prąd. Tak jak nasi goście. Dziękuję za wsparcie naszego przedsięwzięcia prezydentowi Sosnowca.

– podsumowuje Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO im. Staszica.

Informację nadesłał Konrad Bilski.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress